Tajemniczy samochód pojawił się w Bytomiu. Jakie ma zadanie?

D4 N 8746 kopia

Redakcja

9 września 2022

Na bytomskie ulice wyjechał samochód wyposażony w specjalne kamery i czujniki. Będzie on testowo kontrolować parkowanie w strefie płatnego parkowania w mieście. Samochód dzięki posiadanym czujnikom i kamerom skanuje numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie SPP, a dane są przekazywane do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów celem weryfikacji opłat dokonanych za parkowanie poszczególnych pojazdów.

- Testowe przejazdy pozwolą nam sprawdzić system, który mógłby w przyszłości pojawić się na bytomskich ulicach objętych strefą płatnego parkowania. Jego zaletą z pewnością byłoby podniesienie efektywności kontroli pojazdów zaparkowanych w SPP - mówi Marcin Michalik, kierownik działu Strefy Płatnego Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu.

- Celem strefy płatnego parkowania, która jest standardem w centrach dużych miast, jest zapewnienie rotacji na miejscach postojowych. To z kolei możliwie jest tylko, jeśli będziemy mieć pełną wiedzę o rotacji pojazdów i zminimalizujemy zjawisko unikania opłat w strefie - podkreśla Marcin Michalik.

Jak działa system e-kontroli?

Samochody przeznaczone do e-kontroli, dzięki zamontowanym na dachu czujnikom i kamerom skanują tablice rejestracyjne samochodów na terenie strefy płatnego parkowania i weryfikują, którzy kierowcy nie zapłacili za parkowanie. Aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie korzystają z parkomatu, kontrola wykonywana jest dwukrotnie w określonych odstępach czasu. Poddany kontroli samochód ma nie tylko skanowaną tablicę rejestracyjną, ale wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna wraz z koordynatami GPS, dzięki którym dokładnie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się kontrolowany samochód.

Warto dodać, że samochód wykonujący e-kontrolę posiada także specjalne czytniki, które rozpoznają pozostawione w autach karty umożliwiające bezpłatnego parkowanie w SPP.

Źródło: UM Bytom

D4 N 8719 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3