Szyb Staszic w Tarnowskich Górach będzie instytucją kultury

Szybstaszic

Redakcja

7 grudnia, 2023

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia instytucji kultury w tarnogórskim Szybie Staszic. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

List podpisali: burmistrz Tarnowskich Gór, marszałek województwa śląskiego, przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz przedstawiciel Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Spółka Akcyjna w Katowicach. Dokument zakłada wolę utworzenia instytucji kultury „Szyb Staszic w Tarnowskich Górach”.

W olbrzymich komorach podziemnych szybu znajdują się pozostałości maszyn parowych, które kiedyś zasilały pompy pobierające nawet 40 tys. metrów sześciennych wody dziennie.

Szyb ten początkowo nosił imię Adolf i został w roku 1796 wydrążony na głębokość 21 metrów. W 1814 roku pogłębiono go do 48 metrów. W tych okresach wykorzystywano go do transportu urobku z pobliskich komór wydobywczych. Przypomnijmy, że Tarnowskie Góry były znane z wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku. 

Szyby Maszynowi i Staszic oddalone od siebie o 20 m znajdują się na ogrodzonym terenie dawnej Stacji Wodociągowej. Ich nadszybia z czerwonej cegły, wzniesiono na planie ośmiokąta i pokryto niskimi, ośmiospadowymi dachami. Podszybia łączą się z połączeniem trzech części Sztolni Głębokiej Fryderyk, zachodniej – do wylotu sztolni, północnej – poprowadzonej pod Park Miejski i południowo-wschodniej.

- Wzmocni to pozycję turystyki postindustrialnej, która już dziś jest wizytówką naszego regionu, a będzie ona mocniejsza dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Każdy z dofinansowanych projektów będzie wręcz podręcznikowym przykładem jak pracują unijne środki, a z samej puli FST, co warto przypomnieć Województwo Śląskie otrzyma 2,2 mld euro, a w sumie licząc ze środkami z nowej już perspektywy, będzie to zawrotna kwota ponad 5,1 mld euro. Takimi funduszami nasz region nigdy do tej pory nie dysponował - skomentował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. 

- Bardzo dziękuję marszałkowi i całemu zarządowi województwa za wsparcie. Kopalnia srebra i infrastruktura towarzysząca to sumie aż 28 punktów ujętych na liście UNESCO. To nasze dziedzictwo, ale także turystyczna duma – dodał burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3