Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim otrzymała nazwę. To Ptasia Beczka

Ptasia Beczka 4

Redakcja

30 maja, 2022

Sztuczna wyspa dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim otrzymała nazwę - Ptasia Beczka. Nadała ją Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, na zlecenie której wyspa powstała.

Nazwa nadana została w porozumieniu z ornitologami prowadzącymi na wyspie monitoring i badania ornitologiczne. Nawiązuje ona do kształtu wyspy i jej konstrukcji, które przypominają ogromną beczkę do połowy zanurzoną w wodach Zbiornika, nazywanego Śląskim Morzem. 

Obecnie na wyspie trwa już drugi sezon lęgowy. Podobnie jak w ubiegłym roku, najliczniej zasiedliły Ptasią Beczkę nie tylko śmieszki i rybitwy rzeczne, ale również o wiele rzadsza mewa czarnogłowa. O ile w ubiegłym roku na wyspie gniazdowała tylko jedna para mew, o tyle w tym roku jest to już około 10 par. Być może, dzięki tej wyjątkowej wyspie, Zbiornik Goczałkowicki będzie stałą ostoją tego gatunku.

Budowa wyspy zakończyła się w listopadzie 2020 r. Jej budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakaz wstępu!

Ze względu na spokój ptaków wysiadujących jaja, wychowujących młode i prowadzone tu przez cały sezon badania ornitologiczne, wstęp na wyspę mają wyłącznie ornitolodzy z  Górnośląskiego Koła Ornitologicznego i osoby zaangażowane w realizację projektu LIFE.VISTULA.PL. Przypominają o tym informacje umieszczone przy wejściu na wyspę.

Ptasia Beczka 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 20.2µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3