W obliczu zagrożenia koronawirusem Szpital Śląski uruchomił nową, kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat RTG o wartości prawie 2,5 mln. zł.
Dzięki badaniom obrazowym, już na wczesnym etapie, można rozpoznać zakażenie COVID-19. Na zdjęciach widoczne są bowiem charakterystyczne zmiany w płucach, nawet u zakażonych pacjentów, którzy mają niezbyt nasilone objawy. Ponadto, cieszyńska placówka włączyła się w prace Politechniki Śląskiej nad stworzeniem systemu opartego o sztuczną inteligencję, który będzie weryfikował zdjęcia TK i RTG pacjentów pod kątem zakażenia.
Nie ustaje również pomoc dla Szpitala Śląskiego. W czwartek, mistrz skoków narciarskich Adam Małysz ponownie odwiedził placówkę, przekazując dary i słowa wsparcia oraz, zainteresowany działalnością szpitala, zwiedził lądowisko i nowo otwartą pracownię TK i RTG.
Nowa pracowania diagnostyki obrazowej, wyposażona w specjalistyczny tomograf komputerowy oraz aparat RTG jest drugą pracownią w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Obecnie, sprzęt zapewniający zaawansowaną diagnostykę obrazową, będzie wykorzystywany do badań pacjentów cieszyńskiej placówki z podejrzeniem koronawirusa. Jest to bardzo istotne narzędzie w walce z epidemią i stanowi wsparcie dla diagnostyki wykonywanej za pomocą testów genetycznych na obecność wirusa w organizmie. Wykonanie pogłębionej tomografii klatki piersiowej pokaże charakterystyczne zmiany w płucach u pacjenta zakażonego COVID-19, zanim wyraźne symptomy zakażenia się pojawią.
Ponadto, tomografia komputerowa może być wykonana i oceniona przez specjalistę radiologa zaledwie w ciągu 30 minut, co pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia, podczas gdy czas oczekiwania na wynik testu genetycznego to około 40 godzin.
Czytaj także: Koronawirus obecny w spermie chorych na COVID
Po zakończeniu stanu epidemii nowe urządzenia zostaną przeniesione do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Tym samym, szpital zyska zabezpieczenie na wypadek awarii TK i możliwe będzie zastąpienie aparatu RTG. Z kolei pomieszczenia kontenerowe zostaną przeznaczone na potrzeby psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.