Szopki europejskie w Muzeum Górnośląskim. Dla niewidzących przygotowano kopie figur, których można dotykać

Pod betlejemska

Redakcja

7 stycznia 2022

Miasto Bytom zaprasza w najbliższą niedzielę, 9 stycznia o godz. 12:30 i 14:30 do Muzeum Górnośląskiego na niezwykłe oprowadzania po świątecznej wystawie „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlyjka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów. Swoim wyglądem betlyjka nawiązywała do szopek wystawianych w kościołach - składała się ze stajenki oraz figurek Świętej Rodziny, Trzech Króli czy pastuszków z owieczkami.

Na tegorocznej wystawie prezentowane są betlyjki śląskie i szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych.

Na ekspozycji będziecie mogli zobaczyć nie tylko znane szopki hiszpańskie czy francuskie, ale także szopkę pochodzącą z Irlandii, Węgier, Austrii bądź Armenii.

Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. „Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm - nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału. Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu - bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska…” - kontynuuje Anna Grabińska-Szczęśniak.
Wystawie towarzyszy konkurs na ozdobę choinkową wykonaną z uwzględnieniem naturalnych komponentów. Nadesłane ozdoby - prawdziwe rękodzielnicze arcydzieła - zdobią choinkę znajdującą się na ekspozycji.

Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku. Bilet normalny - 6 zł, zaś ulgowy - 3 zł.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3