Świeże, zdrowe, polskie. Poznaj trzy warzywne królowe wiosny

Grafika2

Redakcja

31 maja, 2023

Właśnie trwa sezon na młodą marchewkę, botwinkę i kapustę. Każde z nich jest prawdziwym skarbem, ale jak wybierać te najsmaczniejsze i najzdrowsze? Oto kilka rad.

Magia polskich warzyw: zacznij od pochodzenia

Jednym z największych skarbów polskiego lata są soczyste, pełne smaku warzywa sezonowe. Na przełomie maja i czerwca, sklepy i targi zaczynają kusić kolorową mozaiką produktów, prosto od polskich rolników. Ale jak rozpoznać najsmaczniejsze kąski i dokonać najzdrowszego wyboru?

Najpierw warto zwrócić uwagę na pochodzenie. Polska ziemia ma swoje unikalne cechy, które przekładają się na smak i wartość odżywczą rodzimych produktów. Warzywa oznaczone jako „polskie” to gwarancja świeżości, bo czas od zbioru do sprzedaży jest krótszy niż w przypadku importowanych.

Poznaj trzy królowe wiosny: młoda marchewka, botwinka, kapusta

Na przełomie maja i czerwca, szczególnie warto zwrócić uwagę na trzy warzywa: młodą marchewkę, botwinkę i kapustę. Młoda marchewka powinna mieć jasną, intensywną kolorystykę, a jej skórka powinna być gładka i wolna od siniaków czy plam. Botwinka powinna mieć młode, niewielkie liście, niezdrewniałe korzenie i żywy kolor. Podczas wyboru młodej kapusty, należy się upewnić, że jej liście są jasnozielone, świeże i chrupiące, a nie zwiędłe czy brązowe. Główka powinna być również solidna i ciężka w stosunku do swojej wielkości, co ma wskazywać na jej świeżość.

Prześwietl warzywo: kolor, zapach i kształt to klucz

Kolor, zapach i kształt to trzy kluczowe wskazówki, które pomogą ocenić świeżość i jakość warzywa. Intensywny kolor to zazwyczaj oznaka dojrzałości i pełni smaku. Zapach powinien być świeży i charakterystyczny dla danego gatunku. Kształt powinien być regularny, bez widocznych uszkodzeń czy oznak pleśni.

Warto pamiętać, że moc polskich warzyw leży w ich naturalności. Wybierając produkty prosto z polskiej ziemi, nie tylko dbasz o swoje zdrowie, ale też wspierasz lokalną gospodarkę.

Moc Polskich Warzyw

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Źródło: PAP MediaRoom

powiązane artykuły:

DOC 20211223 41184240 2021 06 Cute ee
Wiadomości 26 grudnia, 2021

Wśród kryteriów zakupu owoców i warzyw wskazywanych przez Europejczyków wyróżniają się jakość (28%),

Bio Bazar
Lifestyle 20 września, 2022

Żywność spod znaku „eko” czy też „bio” staje się coraz bardziej porządana. Ludzie częściej zwraca

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3