Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Zobaczcie program wydarzeń wojewódzkich oraz w największych miastach naszego regionu.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem marszałka Jakuba Chełstowskiego
PROGRAM WYDARZENIA (miejsce: Stadion Śląski):
- 10:30-18:30 – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Służb Mundurowych Województwa Śląskiego
- 11:00 – występ orkiestr górniczych
- 12:00 – uroczyste odśpiewanie hymnu
- 12:15 – przelot samolotów wojskowych oraz pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”
- 12:30 – koncert orkiestry Wojska Polskiego oraz orkiestry Śląskiej Policji
- 13:00 – występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
KONCERTY:
- 14:00 – Formax
- 14:45 – Płonka Kwartet
- 15:50 – Zespół Alergen
- 17:00 – Dżem
- 18:30 – planowany koniec wydarzenia
Harmonogram obchodów Święta Narodowego 11 listopada 2021:
9.00 Złożenie wspólnego wieńca przez władze rządowo-samorządowe pod pomnikiem Powstańców Śląskich.
9.15-10.15 Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego:
- podniesienie flagi państwowej RP,
- odśpiewanie Hymnu RP,
- Apel Pamięci i Salwa Honorowa,
- złożenie wspólnego wieńca przez władze rządowo-samorządowe.
10.30 Msza św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla.
STADION ŚLĄSKI
12.00 Święto Niepodległości na Stadionie Śląskim połączone z piknikiem militarnym
PARK ŚLĄSKI
Skwer 100-lecia Powstań Śląskich, Park Śląski w Chorzowie (przed Śląskim Ogrodem Zoologicznym):
13.15 podniesienie flagi państwowej RP, odegranie i odśpiewanie Hymnu RP (ZPiT „Śląsk”, orkiestra wojskowa),
13.25 złożenie wieńca przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka,
13.35 odegranie i odśpiewanie Roty,
13.45 zakończenie uroczystości.
FILHARMONIA ŚLĄSKA
18.00 Gala wręczenia Gwiazdy Górnośląskiej
Więcej informacji TUTAJ.
Bielsko-Biała
11 listopada uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się już o godz. 12.00 na placu przed Ratuszem, gdzie zaplanowano wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu Niepodległa do hymnu. Tego samego dnia o godz. 14.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach odprawiona zostanie uroczysta msza za ojczyznę. Po jej zakończeniu nastąpi przejście uczestników uroczystości z pochodniami na pobliski cmentarz wojskowy. O godz. 15.30 na Cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Saperów rozpocznie się apel pamięci z udziałem kompani honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, złożone zostaną wiązanki kwiatów.
Wieczorem 11 listopada, o godz. 18.00 na specjalnie przygotowany z okazji Święta Niepodległości koncert zaprasza Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. W gali, na której program złożą się pieśni i piosenki patriotyczne przygotowane w zupełnie nowych aranżacjach wystąpią - Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Mateusza Walacha i soliści: Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Sabina Karwala i Marcin Jajkiewicz oraz gościnnie Stanisław Soyka.
Plakat dostępny w galerii zdjęć
Bytom
11 listopada to szczególny dzień dla wielu Europejczyków. W tym dniu w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Z kolei dla Polski dzień ten oznaczał początek niepodległości. 11 listopada 1918 roku w Compiegne podpisano bowiem rozejm, kończący I wojnę światową, zaś w tym samym dniu Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość. W najbliższy czwartek, 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowy Dzień Niepodległości.
Plakat dostępny w galerii zdjęć
Chorzów
Program:
godz. 9.00 Uroczysta Msza Święta w kościele p.w. św. Barbary
(ul. 3 Maja 18),
godz. 10.00 Przemarsz na Plac Powstańców Śląskich
(ul. Floriańską i Krakusa),
godz. 10.15 Uroczystość przy Pomniku Powstańca Śląskiego:
- Hymn państwowy. Podniesienie fagi państwowej,
- Przemówienia okolicznościowe,
- Składanie kwiatów przez delegacje,
- Rota.
Częstochowa
Główne miejskie obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada na Placu Biegańskiego przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a dzisiaj Filharmonia Częstochowska zorganizuje uroczysty koncert "O wolność wołanie".
Centralna uroczystość rozpocznie się w czwartek o godz. 17 na placu Biegańskiego, wcześniej (po godz. 16) kwiaty zostaną złożone w alei Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki.
Plakat dostępny w galerii zdjęć
Dąbrowa Górnicza
godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy na placu Bema z udziałem harcerzy (wstęp wolny)
godz. 11.11 – Dąbrowski Bieg dla Niepodległej – w rekreacyjnej formie zabawa dla całych rodzin (w parku Hallera, dystans ok 2,5 km, limit 500 osób bez ograniczenia wiekowego. Zapisy w biurze zawodów w dniu biegu, udział bezpłatny). Pierwszych 500 osób otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal.
godz. 12.00 – Msza Święta za Ojczyznę z udziałem harcerzy i klas mundurowych (wstęp wolny)
Wystawienie urny z ziemią z terenu bitwy pod Dytiatynem – BAZYLIKA NMP ANIELSKIEJ
godz. 14.00 – Oficjalne uroczystości na Placu Wolności z udziałem harcerzy i klas mundurowych
Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą 11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków,
Wspólne śpiewanie hymnu narodowego z udziałem zespołu Non a Capella. Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej (wstęp wolny)
godz. 14.30-19.00 – Miejska gra fabularna pt. Rewolucyjne zagadki.
godz. 15.00 – Ognisko patriotyzmu organizowane przez Katolicką Szkołę Podstawową SPSK i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Brata Alberta – Fabryka Pełna Życia (wstęp wolny)
godz. 17.00 – Koncert Muzyki Polskiej: „Zacznij od Bacha” – koncert przebojów Zbigniewa Wodeckiego – Sala Teatralna PKZ
Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Karolina Leszko (Laureatka Srebrnej nagrody im. Andrzeja Zauchy) – wokal
Daniel Cebula-Orynicz (finalista 6. edycji programu The Voice of Poland) – wokal
(bilety: https://bilety.palac.art.pl/index.php/repertoire.html?id=6613)
Gliwice
W Gliwicach obchody rozpoczną się one o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.30 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.
Około godz. 15.15 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.
Ukoronowaniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). O godz. 18.00 wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod batutą Anny Szostak. W repertuarze 24-osobowego zespołu „Camerata Silesia” znajdą się pieśni niepodległościowe. Dodatkową atrakcją wieczoru będą utwory polskich kompozytorów, które na fortepianie wykona Michał Goławski. Muzykom na scenie będzie towarzyszył Adam Myrczek, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Do dźwięków fortepianu i wspaniałych głosów śpiewaków z Katowic dojdą fragmenty poezji niepodległościowej.
Jastrzębie-Zdrój
Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku w Bziu odbędzie się 11 listopada 2021 o godzinie 10.30. Będzie to okazja, by uczcić odzyskanie przez nasz kraj suwerenności.
Pół godziny później w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zostanie odprawiona msza święta.
Na wieczór Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI „OPERETKOWE RENDEZ-VOUS” w wykonaniu Teatru Muzycznego IWIA.
Jaworzno
Główna część uroczystości odbędzie się na jaworznickim Rynku. W czwartek, 11 listopada o godzinie 9.00 w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej w intencji Mieszkańców i Ojczyzny z okazji 120-lecia miasta. Po eucharystii uczestnicy wraz z orkiestrą przejdą przed Pomnik Niepodległości. Tam tradycyjnie wygłoszone zostanie okolicznościowe przemówienie, będziemy mogli też zobaczyć program kulturalny w wykonaniu artystów ATElier Kultury w Jaworznie. Na koniec przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty.
Po zakończeniu tej części uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej wręczone zostaną odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
11 listopada 2021 r., godz. 9.00
KLUB NIKO (Byczyna)
Otwarty trening nordic walking z grupą Nord Walkers w ramach ogólnopolskiej akcji #BIEGNIEPODLEGŁOŚCI #BIEGIPATRIOTYCZNEPL #AMBASADORHISTORII
11 listopada 2021 r., godz. 18.00
KLUB NIKO (Byczyna)
Koncert zespołu śpiewaczego BYCZYNIANKI z okazji Narodowego Dnia Niepodległości - wydarzenie on-line
Mysłowice
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mysłowicach rozpocznie uroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 11.00. Następnie przedstawiciele władz miasta wraz z Prezydentem Miasta Mysłowice oraz Przewodniczącym Rady Miasta Mysłowice złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej:
-
Rynek – tablica pamiątkowa,
-
Plac Wolności – pomnik ks. kard. Augusta Hlonda,
-
Plac Wolności – pomnik smoleński,
-
Urząd Miasta Mysłowice – tablica pamiątkowa,
-
Powstańców 19 – tablica pamiątkowa,
-
Powstańców 23 – tablica pamiątkowa.
Z uwagi na obowiązujący stan pandemii Covid-19 uroczystości miejskie odbędą się bez uroczystego przemarszu zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa.
Piekary Śląskie
Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie zapraszają mieszkańców na obchody Święta Niepodległości 11 Listopada 2021 r. Uroczystości rozpoczną się pod Pomnikiem “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów.
Program obchodów Święta Niepodległości:
15.30 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu.
16.00 – Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju koncelebrowana w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich wraz z asystą wojskową i oprawą muzyczną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia i Śląskiego Chóru Górniczego “Polonia Harmonia”.
17.00 – Przemarsz pod Pomnik “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju.
17.15 – Uroczystości oficjalne z odczytaniem apelu i salwą honorową.
Plakat dostępny w galerii zdjęć
Ruda Śląska
Msza św. w intencji Ojczyzny, wspólne śpiewanie hymnu, biegi oraz gala wręczenia Hanysów - tak rudzianie uczczą tegoroczne Święto Niepodległości. - Odzyskanie przez Polskę po wielu latach zaborów wolności to wydarzenie, o którym pamięć musi zachować każdy z nas. W tym wyjątkowym dniu powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców, która zostanie odprawiona o godz. 9.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w dzielnicy Nowy Bytom. Podczas nabożeństwa zaśpiewają członkowie dwóch rudzkich chórów (chóru parafialnego "Jutrzenka" z Nowego Bytomia oraz chóru mieszanego „Michael” z Orzegowa), całość uświetni akompaniament Orkiestry Dętej „Pokój” pod dyr. Jacka Kampy.
Biegi Niepodległości
W lasach halembskich będzie można świętować 11 listopada na sportowo. Zostaną tam zorganizowane XXVIII Biegi Niepodległości. Przed startem biegu głównego na 12 km o godz. 12:00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” odśpiewany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego”. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Orkiestra Dęta „Halemba” pod batutą Piotra Szczygioła.
Opłata w biegu rekreacyjnym i Nordic Walking na dystansie 4 km wynosi 30 zł, z kolei w biegu głównym na dystansie 12 km - 40 zł. Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez internet, mogą zrobić to w dniu zawodów. Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostaną na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy powinni mieć skończone 16 lat. Ograniczenia wiekowe i wpisowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego, który wystartuje o godz. 11:00. O tej porze na trasę wyruszą też amatorzy Nordic Walking. Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymają pamiątkowe medale oraz wezmą udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.
Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS „Pogoń" Ruda Śląska.
Gala wręczenia nagród "Hanysy 2021"
W tym roku po raz 25. zostaną wręczone „Hanysy”. Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Hanys to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media. - Wśród Ślązaków jest wiele osób słynących ze swej pasji, realizujących śmiałe pomysły i osiągających wybitne sukcesy. Cieszy mnie, że ta doniosła uroczystość, która promuje ich tryumfy, odbywa się właśnie w naszym mieście - uzupełnia Grażyna Dziedzic.
Wywieśmy flagi!
Jak co roku z okazji 11 listopada w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, by również mieszkańcy w ten sposób uczcili to święto. - W dniu tej wspaniałej rocznicy powinna przepełniać nas autentyczna duma, że żyjemy w suwerennym kraju. Swoją radość możemy okazać poprzez proste gesty, takie jak uczestnictwo w patriotycznych uroczystościach i imprezach, wywieszenie biało-czerwonej flagi lub przypięcie do piersi kokardy w barwach narodowych. Mam nadzieję, że 11 listopada każdy z nas zamanifestuje obywatelską wspólnotę i miłość do Ojczyzny – apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.
Rybnik
Program wydarzenia:
godz. 10.30 - Bazylika św. Antoniego
- uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny
- złożenie hołdu pod pomnikiem Jana Pawła II
- przemarsz na Rynek
ok. godz. 12.00 - Rynek
- wysłuchanie hymnu państwowego
- podniesienie flagi państwowej na maszt
- wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika
- ślubowanie kadetów Stowarzyszenia „TF 13 Scorpion”
- złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi
- wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2021"
Wszystkich rybniczan zachęcamy, by godnie uczcić święto, wywieszając w tym dniu flagę państwową.
Przypominamy też, by - uczestnicząc w uroczystościach - w trosce o zdrowie swoje i swoich najbliższych, zachowywać obowiązujące zasady bezpieczeństwa, związane z trwającą pandemią.
Siemianowice Śląskie
11 listopada o godzinie 9:30 w kościele pw. św. Michała Archanioła odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Następnie – o godzinie 11:00 – pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego przy Placu Skargi złożone zostaną kwiaty. Również tego samego dnia, o godzinie 16:00 w SCK Zameczek odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Juliusza Ursyna – Niemcewicza (tenor), Lucyny Jarząbek (sopran) oraz Mishy Krivoruchko. Bezpłatne wejściówki do odebrania w SCK Zameczek.
Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych i prosimy o zachowanie dystansu społecznego.
Plakat dostępny w galerii zdjęć.
Sosnowiec
Główne uroczystości odbędą się 11 listopada. O godz. 9.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Maczkach. O godz. 10.00 składanie kwiatów przed Krzyżem Wolności w Maczkach, następnie o godz. 10.30 składanie kwiatów przed popiersiem Tadeusza Kościuszki przy ul. Krakowskiej w Maczkach. O 11.30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca w Parku Sieleckim. O godz. 12.00 msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Wniebowzięcia NMP, z kolei o godz. 17.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. O godz. 18.00 Stowarzyszenie Obronne Pancernik zaprasza do Lapidarium Armii Krajowej (ul. Popiełuszki). Podczas uroczystości m.in.: patriotyczne ognisko i zwiedzanie Lapidarium.
Plakat dostępny w galerii zdjęć.
Tychy
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2021 w Tychach:
10.30 msza św. w intencji ojczyzny z oprawą muzyczną chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka (kościół pw. św. Krzysztofa, ul. Wyszyńskiego 1)
11.50 rozpoczęcie oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości (al. Niepodległości 49),
12.00 „Niepodległa do Hymnu” – odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z udziałem Orkiestry Dętej KWK Piast oraz chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka (al. Niepodległości 49),
12.30 „Weź Polskę na warsztat!” - rodzinne warsztaty patriotyczne i stoiska edukacyjno-historyczne (al. Niepodległości 49),
15.00 uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie z udziałem chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka (ul. Katowicka)
17.00 „Baczyński i inni romantycy” – koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile , dyrygent: Agnieszka Zimna, soliści i instrumentaliści: Sara Łudzeń – sopran, Piotr Pudełko – fortepian, Magdalena Świętek – trąbka, Wiktoria Jura – perkusja, słowo wiążące: Leszek Król. W programie utwory F. Chopina, S. Moniuszki oraz innych kompozytorów do słów K.K. Baczyńskiego (kościół pw. św. Marii Magdaleny, ul. Damrota 62).
18.00 „Światło Cieni” - multimedialne widowisko przygotowane przez Kopaniszyn Studio (Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49).
Więcej informacji dot. obchodów Dnia Niepodległości można znaleźć na www.kultura.tychy.pl.
Zabrze
11 listopada, o godz. 10.15, na placu Warszawskim odbędzie się koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza, a o godz. 10.40 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Prezydent Miasta Zabrze oraz przedstawiciele samorządu wystąpią o godz. 10.50, natomiast o godz. 10.55 zaprezentowana zostanie etiuda artystyczna z cyklu “Szkicownik Polski”.
O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości przemaszerują z placu Warszawskiego do kościoła pw. św. Anny.
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego “Resonans con tutti” odprawiona zostanie w kościele pw. św. Anny w Zabrzu o godz. 11.15. Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym zostaną złożone wieńce i kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski.
Plakat dostępny w galerii zdjęć.
Żory
Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Pierwszym akcentem tegorocznych obchodów będzie apel harcerski, który odbędzie się na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Klimka.
Na godzinę 10:00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego przez przedstawicieli władz Miasta Żory. Następnie przeniesiemy się pod Pomnik Walczących o Wolną Polskę, usytuowany na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka, by także tam uroczyście złożyć kwiaty.
Tradycyjnie już częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości będą Otwarte Zawody Strzeleckie na strzelnicy leśnej Dębina. Rozpoczną się one o godz. 10:00, a zapisy będą przyjmowane do godz. 12:00. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni od 12 roku życia. Szczegółowe informacje na stronie www.mosir.zory.pl. Organizatorem zawodów jest Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach oraz MOSiR Żory. Zawody organizowane dzięki środkom z budżetu Miasta Żory.
Następnie o godz. 10:30 z żorskiego Rynku wystartuje Harcerska Gra Miejska. Mogą w niej wziąć udział dzieci w wieku 10-13 lat oraz młodzież w wieku 13-16 lat. Udział w grze jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na Facebooku Hufca ZHP Żory.
Dla miłośników sportowych wrażeń MOSiR Żory już po raz trzeci przygotował Żorski Bieg Biało-Czerwony. Zawody odbędą się 11 listopada, o godz. 11:11 w Parku Cegielnia. Do pokonania będzie 2-kilometrowa trasa. Limit uczestników to 250 osób. Regulamin i zapisy na stronie www.mosir.zory.pl.
Plakat dostępny w galerii zdjęć.