Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje dziewczynki, która zbierała z drogi rtęć

285980219 334699218819433 7121649740097408599 n

Redakcja

6 czerwca, 2022

Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje dziewczynki, która wczoraj zbierała z drogi rtęć do słoika.

W dniu 6 czerwca strażnicy miejscy zostali wysłani przez dyżurnego do Ligoty na ulicę Zaciszną, gdzie według osoby zgłaszającej na drodze znajduje się najprawdopodobniej rozlana rtęć.

Po przybyciu na miejsce interweniowała już straż pożarna, która potwierdziła że znajdująca się na jezdni substancja to rtęć. Na miejsce została wezwana jednostka chemiczna, która zutylizowała substancję.

Sprawa się skomplikowała z uwagi, że osoba zgłaszająca przekazała strażnikom, że w dniu wczorajszym  dziewczynka będąca na hulajnodze, zbierała coś z jezdni do słoika.

Widział to mąż zgłaszającej, któremu nie dało spokoju co dziewczynka zbierała z drogi i podszedł później zobaczyć. Stwierdził że może to być rtęć.

Informację tą przekazał w dniu dzisiejszym żonie, która postanowiła zgłosić to odpowiednim służbom. Kobieta nie była wstanie określić wieku dziewczynki oraz godziny w jakich widziane było dziecko.

Strażnicy przeszli po okolicznych domach i rozpytali mieszkańców na zaistniałą okoliczność lecz nie udało się ustalić tożsamości dziecka. Funkcjonariusze udali się również do szkoły oraz przedszkola w Ligocie aby dyrekcja przekazała rodzicom lub rozpytała dzieci o takowej sytuacji.

"Dlatego apelujemy również do rodziców o rozpytanie  swoich dzieci czy w dniu wczorajszym ich dziecko zbierało coś z drogi do słoika i ewentualnie co z tym zrobiło i o ewentualny kontakt ze strażą miejską lub policją. Również apelujemy o zgłaszanie interwencji niezwłocznie, jeśli mamy uzasadnione podejrzenie że rozlana ciecz lub substancja może stanowić zagrożenie dla ludzi bądź środowiska odpowiednim organom lub pod numer alarmowy 112"-podała Straż Miejska Czechowicach-Dziedzicach. 

Rtęć to metal ciężki, który występuje w normalnych warunkach w stanie ciekłym. Trujące są pary rtęci wchłaniane przez drogi oddechowe oraz większość związków, zarówno nieorganicznych, jak i organicznych. Przypadkowe zatrucie rtęcią występuje najczęściej u dzieci poniżej 3. roku życia.

 

Źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3