Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Katowice: ponad 2 mln złotych przeznaczone na zielone inwestycje

#EkoSilesia
Foto: Mariusz Skiba Facebook
Katowice otrzymają ponad dwa miliony złotych na inwestycje. Powstanie wiele ławek, zielonych przystanków czy ogród sensoryczny.

Katowice otrzymają ponad 2,1 mln zł z  projektu UPSURGE realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej HORIZON 2020. Celem projektu jest stworzenie jak największej ilości miejsc, które nie będą zagrażać przyrodzie, a także takich, które poprawią jakość powietrza w mieście. Katowice chcą zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i wspierać środowisko. 

Katowice są liderem walki o czyste powietrze w naszym regionie. Prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. „zielony budżet", sadzenie łąk, czy projekt wCOPdrzewo. Dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE możliwa będzie realizacja kolejnych zielonych projektów, m.in. zielonych przystanków i ogrodu sensorycznego w przestrzeni miejskiej, które jednocześnie wpłyną na polepszenie jakości powietrza w Katowicach.

- mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Głównym zadaniem projektu UPSURGE jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w problemach związanych z zanieczyszczeniami współczesnych miast. Jak informuje Urząd Miasta Katowice oraz prezydent Marcin Krupa, projekt ma polepszyć jakość powietrza w stolicy śląska. Realizatorem projektu ze strony Miasta Katowice jest Zakład Zieleni Miejskiej. 
 

W Katowicach powstaną zielone miejsca przystankowe, zielone wiaty, czy "ogród sensoryczny".