Stany alarmowe i ostrzegawcze na rzekach wciąż przekroczone

Csm Image00009 4 37eb1f5c84

Redakcja

19 października, 2020

W pięciu punktach pomiarowych w woj. śląskim poziom rzek – Odry i Pszczynki - wciąż przekracza stany alarmowe; w czterech innych, na Odrze, Wiśle i Brynicy, przekroczone są stany ostrzegawcze - podały w poniedziałek rano służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), stany alarmowe przekroczone są na Odrze w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, na Pszczynce na wodowskazach w Pszczynie i Mizerowie-Bojkach oraz na Brynicy w Kozłowej Górze.

Przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano na wodowskazach na Odrze w Chałupkach i Olzie oraz na Wiśle w Goczałkowicach i Bieruniu Nowym.

Jak wynika z danych WCZK, stan rzek w regionie z dnia na dzień stabilizuje się – w większości punktów pomiarowych poziom wody obniża się, a przynajmniej nie rośnie.

We wtorek, po kilkudniowych opadach deszczu, w części powiatów i miejscowości regionu wprowadzono - ogłoszone przez wojewodę i samorządy - pogotowia i alarmy powodziowe.

W środę po raz pierwszy proces piętrzenia wody rozpoczął zbiornik Racibórz Dolny, którego trwająca wiele lat budowa zakończyła się przed kilkoma miesiącami. Powodem decyzji o rozpoczęciu piętrzenia - jak oceniły Wody Polskie - było zwiększone ryzyko powodziowe na terenach położonych poniżej zbiornika. Jak informował w niedzielę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, zbiornik ma jeszcze 73 proc. rezerwy powodziowej.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, od wtorku do soboty śląska straż pożarna interweniowała ok. 900 razy. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach: cieszyńskim, bielskim i Bielsku-Białej oraz wodzisławskim, raciborskim i rybnickim. Strażacy byli wzywani do wypompowywania wody z zalanych piwnic, posesji i dróg oraz budowania i umacniania wałów, udrażniania studzienek i przepustów wodnych oraz usuwaniu przewróconych przez wiatr drzew. W działania zaangażowanych było ponad 1000 zastępów PSP i OSP.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3