Stadion Śląski dla Ruchu Chorzów?

Ut3e5u

Redakcja

12 kwietnia 2023

Trwa walka z czasem. W Chorzowie już wiedzą, że samorząd nie ucieknie od budowy nowego stadionu dla Ruchu. Jednocześnie nadal wszyscy mówią również o Stadionie Śląskim jako alternatywie na następny sezon. 

Prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski poinformował na sesji Rady Miasta o tym, że minister sportu Kamil Bortniczuk zadeklarował możliwość dofinansowania budowy nowego stadionu przez rząd. Taką samą deklarację otrzymał Szymon Michałek od premiera Mateusza Morawieckiego. Państwo mogłoby przeznaczyć na ten cel 100 mln złotych. To około połowa potrzebnych środków, ponieważ miasto Chorzów wyceniło budowę nowego obiektu na ponad 200 mln złotych.

W miniony czwartek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala spotkał się z prezesem Ruchu i przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Marcinem Mańką. Kotala obiecał, że jeżeli rządowe wsparcie "stanie się faktem", to miasto ruszy z budową nowego stadionu.

Jednocześnie prezydent Chorzowa poinformował o toczących się rozmowach ze Stadionem Śląskim. Porozumienie z zarządem największego obiektu w woj. śląskim ma umożliwić klubowi otrzymanie licencji na kolejny sezon. Ponadto Kocioł Czarownic miałby być "stadionem domowym" Ruchu podczas budowy nowego obiektu. Urząd Marszałkowski wspiera tę inicjatywę.

Urząd Marszałkowski popiera granie na Stadionie Śląskim

Chociaż nie udało się porozumieć w sprawie meczu przyjaźni Ruch - Wisła na Stadionie Śląskim, to wydaje się, że drużyna Niebieskich może jednak zawitać do Kotła Czarownic w następnym sezonie. Urząd Miasta w Chorzowie otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego pismo, w którym zarząd województwa popiera pomysł organizowania meczów Ruchu na Stadionie Śląskim.

-Mamy nadzieję, że przy obustronnej otwartości uda nam się w najbliższym czasie doprecyzować ramowe zasady współpracy, co zwieńczone zostanie stosownym porozumieniem pomiędzy naszymi samorządami – czytamy w piśmie Urzędu Marszałkowskiego.

Warto pamiętać o tym, że zarząd województwa może oficjalnie wyrazić tylko swoje wsparcie, ew. zaproponować pokrycie części kosztów. Natomiast klub musi porozumieć się bezpośrednio z zarządem Stadionu Śląskiego. 

Jeżeli Ruch zagrałby na Stadionie Śląskim, to trudno na razie stwierdzić, czy byłyby to wszystkie mecze domowe w następnych sezonie. Jednak z możliwości przewiduje rozgrywanie części spotkań (mniej interesujących) np. w Gliwicach, a hity z najważniejszymi przeciwnikami na Stadionie Śląskim. 

Ruch Chorzów bezdomny

Niebiescy od początku rundy wiosennej rozgrywają swoje mecze w Gliwicach. Stadion przy Cichej aktualnie nie ma sztucznego oświetlenie i nie spełnia norm licencyjnych nawet na 1. Ligę. Przystosowanie obiektu "na już" do wymogów Ekstraklasy (Ruch ma dużą szansę na awans) może kosztować wiele milionów złotych.

Radni miasta na ostatniej sesji w większości byli zgodni w temacie budowy nowego stadionu. O to samo apelował prezes Ruchu Chorzów. Uzyskanie licencji przez Niebieskich na kolejny sezon (dla 1. Ligi lub Ekstraklasy) uzależnione będzie od wykazania, że klub i jego właściciel dążą do zmodernizowania lub wybudowania "stadionu domowego" w celu spełnienia wszystkich wymagań. Dopiero wtedy klub może zaproponować stadion zastępczy na okres prowadzonych pras modernizacyjnych/budowlanych.

fot. materiał prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.7µg/m3