Spontaniczny protest w Katowicach przeciwko wyrokowi TK

IMG 20201023 190308 1

Redakcja

23 października 2020

Późnym popołudniem w Katowicach odbył się spontaniczny protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Nieformalnymi organizatorami byli przedstawiciele polityk i środowisk feministycznych.

Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeprowadzenie aborcji na podstawie wad i chorób płodu jest niezgodne z polską Konstytucją. Takiej decyzji sprzeciwiła się część sceny politycznej, głównie lewicowej, oraz wiele środowisk związanych z ruchami feministycznymi oraz LGBT.

W piątek późnym popołudniu odbył się spontaniczny protest przeciwko wyrokowi. Na ul. Warszawskiej zebrało się w sumie kilka tysięcy osób. Na miejsce przybyły również licznie  jednostki policji, które od samego początku przypominały, że to zgromadzenie jest nielegalne i łamie obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

Następnie tłum, przy asyście policji, która pilnowała porządku oraz kontrolowała ruch drogowy, przeszedł pod budynek Archikatedry w Katowicach. Tam protestujących emocje poniosły bardziej. Wielokrotnie zostały wykrzyczane wulgarne hasła w kierunku obozu rządzącego oraz środowiska kościelnego. Na szczęście nie doszło do starć z policją, która pilnuje wejścia do katolickiej świątyni. 

Protestujący nadal znajdują się w okolicach Archikatedry. Z tego powodu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3