Spektakl "Wróg. Instrukcja obsługi" w Teatrze Zagłębia

Spektakl "Wróg. Instrukcja obsługi" w Teatrze Zagłębia

Redakcja

25 stycznia, 2023    Sosnowiec

Rozmowa z nastolatkiem to próba sił. Uczy cierpliwości i opanowania. Szacunku i powściągania (złych) emocji. Tak samo, jak rozmowa z „innym”, obcym, którego choć nie znamy, patrzymy na niego z ukosa, dopatrując się raczej wad niż cech, które są nam bliskie. A gdyby… a gdyby nauczyć się razem zgodnie żyć? To nie takie proste… Chyba, że ma się instrukcję. A tę da Wam Teatr Zagłębia. 

Przedstawienie „Wróg. Instrukcja obsługi” to ciepły i mądry spektakl o tym, że wszyscy mamy sobie coś do zaoferowania. Bohaterowie i bohaterki przedstawienia podpowiadają, jak oswoić strach wobec tego, czego nie znamy i znajdują świetne sposoby na przezwyciężanie uprzedzeń. Robią to w formie dynamicznych i angażujących młodego widza gier teatralnych. Przedstawienie dostarcza nie tylko świetnego materiału do przeprowadzenia lekcji wychowawczej na temat tolerancji i szacunku wobec inności, ale i podpowiada rodzicom jak rozmawiać o takich sprawach z dziećmi.

Na początku 2018 roku grupa artystów otworzyła w Teatrze Zagłębia Laboratorium Wroga – eksperyment teatralno-badawczy prowadzony we współpracy z dziećmi. Zespół przez dwa miesiące rozkładał konstrukcję wroga na części pierwsze, przyglądał się temu, w jaki sposób powstaje, jak się zachowujemy w jego obecności i co możemy zrobić, żeby się go nie bać. Grupa prowadziła badania zarówno w sosnowieckim teatrze, ale również w szkołach oraz na ulicach miasta. Celem było opracowanie instrukcji obsługi wroga.

„Wróg – instrukcja obsługi” na podstawie książki „Wróg” Serge’a Blocha, Davide’a Caliego w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej otrzymał nagrodę główną w kategorii Kultura i Multimedia XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

„Wróg. Instrukcja obsługi”:

25.01.2023 o godz. 10.00

05.02.2023, o godz. 11.00 

Spektakl "Wróg. Instrukcja obsługi" w Teatrze Zagłębia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 75.0µg/m3 PM2.5: 67.3µg/m3