Spadek wydobycia węgla po tragediach w kopalniach Pniówek i Zofiówka

IMG 20220421 123953 2

Redakcja

2 maja, 2022

Nadal pamiętamy o jednym z najtragiczniejszym momencie w historii górnictwa. W trzy dni doszło do niewyobrażalnych tragedii w sąsiadujących ze sobą kopalniach. JSW liczy straty. Już teraz wiadomo, że w tym roku produkcja węgla będzie mniejsza.

W wyniku katastrof górniczych w kopalniach Pniówek i Zofiówka zginęło dziewiętnastu górników i ratowników. Siedmiu mężczyzn pozostało na poziomie 1000 w KWK Pniówek, a ratownicy mogą dotrzeć do nich nawet za kilka miesięcy. 

Akcje ratownicze w sąsiadujących ze sobą kopalniach niewątpliwie wpłynęły na poziom wydobycia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka wyliczyła już możliwe "straty" dotyczące rocznej produkcji, o czym poinformowała w raporcie bieżącym nr 18/2022. 

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. („Spółka”, „JSW”) w nawiązaniu do informacji zawartych w Raporcie bieżącym nr 16/2022 informuje, iż w dniu 29 kwietnia 2022 roku podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w JSW i poinformowaniu kontrahentów Spółki o jej wystąpieniu oraz jej konsekwencjach dla zobowiązań objętych działaniem siły wyższej - informuje JSW.

W raporcie czytamy:

W przypadku Ruchu Zofiówka KWK „Borynia-Zofiówka”, na podstawie decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku wstrzymany został ruch zakładu górniczego w obszarze wystąpienia zdarzenia.

W przypadku KWK „Pniówek” ze względów bezpieczeństwa otamowany został rejon, w którym doszło do zdarzenia i aktualnie nie można określić czasu otamowania tego rejonu.

W wyniku dokonanych analiz został wstępnie oszacowany wpływ ww. zdarzeń na zmniejszenie produkcji węgla do końca 2022 roku, na około 400 tys. ton łącznie. 

 

JSW dodaje, że na ten moment nie jest możliwe określenie pełnego wpływu katastrof na perspektywy Spółki i jej Grupy w przyszłości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.0µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3