Sosnowiecki Szpital po covidzie. Wracają odwiedziny, ale zmian jest więcej

16463200 1670834183210148 4446760743287358742 o

Redakcja

15 kwietnia, 2022

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do normalnego trybu pracy i przywraca możliwość odwiedzin pacjentów. Czas walki z pandemią, był jednak także okresem realizacji różnych przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi szpitala. Sprzęt za 6 mln złotych (m.in. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne) i otwarcie nowego, specjalistycznego laboratorium diagnostycznego, to przykłady istotnych zmian, które pojawiły się w funkcjonowaniu placówki.

Z końcem marca zakończyły działalność oddziały covidowe Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W czasie ostatniej fali pandemii, placówka dysponowała 110 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, w tym 3 respiratorowymi.  W sumie, w różnych rolach, w walce z COVID-19 w szpitalu pracowało blisko 700 osób.

Ponadto, podczas pandemii szpital przeszedł kilka istotnych zmian, które poprawiały standard jego funkcjonowania, a w konsekwencji, poszerzyły zakres oferowanych świadczeń medycznych.

Laboratorium w nowej lokalizacji i z nowymi usługami

Nowo otwarty Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, czyli laboratorium, oferuje pacjentom wiele specjalistycznych badań z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej. Można wykonać je zarówno ze skierowania lekarza, jak i komercyjnie. 

W czerwcu 2021 r. zakład zyskał nową lokalizację na III piętrze Budynku A, w wyremontowanych pomieszczeniach po Bloku Operacyjnym. Dla pracowników zmiany przyniosły większy komfort pracy, pacjenci zaś zyskali dostęp do większej liczby specjalistycznych badań i możliwość skorzystania z komercyjnego Punktu Pobrań.

"Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, pobieranych w dogodnych dla pacjenta godzinach, z możliwością płatności gotówką oraz kartą na miejscu w Punkcie pobrań. Służymy również fachową pomocą w doborze odpowiednich badań" – mówi Joanna Pierzchała, Koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i dodaje:

"Nasze laboratorium może pochwalić się wykwalifikowanym personelem składającym się z: 10 Diagnostów laboratoryjnych, w tym 3 specjalistek w dziedzinie Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej, 1 osoby w trakcie specjalizacji, 1 specjalistki w dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej oraz 7 techników  analityki medycznej".

Pandemia nie przeszkodziła w sprawnym działaniu szpitala, a dzięki dofinansowaniu szpital zyskał specjalistyczny sprzęt za 6 mln zł.

Sosnowiecki Szpital Miejski, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, stale zapewniał specjalistyczną opiekę medyczną. W trosce o pacjenta nieprzerwanie pracowały: Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej oraz Oddział Urologii.

Kilka dni temu działalność wznowiły oddziały: Chorób Wewnętrznych I i Oddział  Neurologii z Pododdziałem Udarowym, a także Oddziału Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią. Po Świętach nastąpi otwarcie Oddziału Otolaryngologii i Geriatrii. Po remoncie przywrócone zostanie rownież działanie Oddziału Skórno-Wenerologicznego.

"Sprawna organizacja leczenia pacjentów nie byłaby możliwa bez poświęcenia i oddania personelu medycznego szpitala. Ogromne podziękowania należą się wszystkim z 700-osobowej kadry pracowników naszej placówki. Jestem dumna z całego zespołu, który doskonale zdał egzamin z próby, jaką jest pandemia koronawirusa"- mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Pozyskana przez szpital w czasie pandemii aparatura medyczna będzie nadal wykorzystywana do diagnostyki, monitorowania i prowadzenia skutecznych terapii dla pacjentów. W znacznej mierze przyczyni się ona do podniesienia efektywności leczenia, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo chorych.

Środki na zakup sprzętu oraz aparatura przekazane zostały przez Gminę Sosnowiec, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Ministerstwo Zdrowia, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolię, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Sosnowiecką Korporację Wydawniczą SCW Sp. z o.o. a ich łączna wartość to prawie 6 milionów złotych.

Wśród specjalistycznej bazy sprzętowej, w jaką podczas pandemii, zaopatrzony został szpital znajdują się m.in.: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop.

1% dla Fundacji Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie” – ta pomoc nie wymaga wysiłku i nic nas nie kosztuje

Nieocenionym wsparciem dla placówki jest Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie”, która w ostatnim roku działalności przekazała na  potrzeby pacjentów i personelu Szpitala w trakcie epidemii COVID-19 środki ochrony indywidualnej o wartości 450 tys. zł w postaci: kombinezonów medycznych 900 szt. i maseczek medycznych, FFP2 i FFP3 w łącznej liczbie ponad 45 tys. szt. Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie” powstała w 1992 roku, a jej ideą jest wspieranie działalności leczniczo-usługowej Szpitala Miejskiego w Sosnowcu.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych i każdy z nas ma możliwość wyboru organizacji, której przekaże 1% swojego podatku. Wszyscy, którzy zechcą, mogą wypełniając zeznanie za 2021 r, w odpowiedniej rubryce formularza PIT, wpisać numer KRS:0000037538, pod którym zarejestrowana jest Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego „Zdrowie”.

Zmiany zasad odwiedzin

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do pracy w normalnym trybie i przywraca także możliwość odwiedzin. Wizyty w Oddziałach Chorób Wewnętrznych I oraz Neurologii, a także Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym są możliwe w godzinach pomiędzy 7.00 a 19.00. Ważne jest, aby pacjenta odwiedzała tylko jedna osoba jednocześnie, a czas wizyty nie powinien przekraczać 20 minut. Odwiedziny pacjentów w pozostałych oddziałach są możliwe za każdorazową zgodą lekarza – czas trwania odwiedzin pozostaje ograniczony do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb pacjenta oraz do jednej osoby odwiedzającej. W całym Szpitalu nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz obowiązek dezynfekcji rąk, co dotyczy personelu, pacjentów oraz wszystkich odwiedzających. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3