Sosnowiecka szkołą zyskała dofinansowanie na zieloną pracownię

348862217 3337370536517229 6255011591927265854 n

Redakcja

24 maja, 2023

48 tys. zł dofinansowania uzyskał projekt „Zielona Pracownia w SP nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu - Zielona Porąbka - Kroczymy ścieżkami natury". Pieniądze przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

 Łączny koszt przedsięwzięcia – 60.000,00 zł. Wkład własny 12.000,00 zł pochodzi z nagrody przyznanej w ramach konkursu Zielona Pracownia_Projekt'2023.

- Nasza szkoła w tym roku będzie świętować 110-lecie istnienia. Chcąc sprawić urodzinowy prezent jej i uczniom, postanowiliśmy stworzyć nowoczesną pracownię, w której nasi uczniowie będą mogli zdobywać i pogłębiać wiedzę z przyrody, biologii, geografii i ekologii, dzięki czemu, będą potrafili świadomie „kroczyć ścieżkami natury". Aby stworzyć pracownię przyjazną nauce planujemy zakup pomocy naukowych, które pozwolą pracować nam metodami, gdzie uczeń obserwuje przyrodę, planuje, eksperymentuje, myśli - staje się badaczem, odkrywcą, a nie „przyswajaczem" suchej, nudnej teorii - podkreśla Joanna Jarosz, dyrektor SP 35 w Sosnowcu.

Szkoła planuje stworzyć miejsce, gdzie do obserwacji i badania elementów przyrody wykorzysta nowoczesny sprzęt, czyli monitor interaktywny, wizualizer, mikroskopy i urządzenie Einstein tablet +3. W planach również jest zmiana oświetlenia na energooszczędne. 

- Przestrzeń, w której uczniowie realizują innowacyjne projekty, weryfikują wiedzę o świecie. Będziemy uświadamiać uczniom, jak mądrze korzystać z wynalazków, z korzyścią dla człowieka, który „kroczy ścieżkami natury". Pragniemy zorganizować kącik mikroskopowy, gdzie uczniowie będą mogli zamienić się w młodych naukowców doświadczających wiedzy i otaczającego nas świata. Planujemy zakup jednoosobowych ławek i ergonomicznych oraz funkcjonalnych krzeseł, pozwoli to na taką organizację lekcji, aby uczniowie mogli badać, doświadczać, wyciągać wnioski, pracując samodzielnie i współpracować w grupach. We własnym zakresie planujemy wykonać prace związane z modernizacją pomieszczenia, chcemy odświeżyć ściany, malując je na przyjazne, nierozpraszające barwy, z elementami przyrody z naszego środowiska – dodaje dyrektor placówki.

W planowanej pracowni codziennie, przez kilka godzin będą odbywać się lekcje przyrody, biologii, geografii dla klas IV – VIII oraz zajęcia pozalekcyjne rozwijające ich zainteresowania. 

 W tym samym roku do użytku oddano przyszkolny ogród spacerowy. Szkoła ma niezwykły, zabytkowy charakter, który został zachowany podczas prac remontowych, które miały miejsce w 2021 roku. Zmienił się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Pod oknami zostało wykonane docieplenie, podobnie na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostało pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku wylicza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Kolejnym etapem prac przy SP 35 jest dobiegająca końca budowa hali sportowej, która przykryła istniejące boisko. Wraz z nią powstało zaplecze sanitarno-techniczne. Zadaszenie boiska zaprojektowano jako konstrukcję stalową z dachem łukowym. Budynek zaplecza jest jednokondygnacyjny, znajdą się m.in.: szatnie, toalety, prysznice, pomieszczenia gospodarcze i magazyn sportowy. Wykonawcą jest firma Maximus, a koszt prac to 8,4 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3