Sosnowiec: Zniknęło stare Egzotarium, w jego miejscu powstaje nowe

122075553 1542219725985329 709985542269070525 o

Redakcja

21 października 2020

Znane mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego od ponad 60 lat sosnowieckie egzotarium zostało rozebrane – podał we wtorek miejscowy samorząd. W tym miejscu powstał już wykop pod nowe Centrum Edukacji Ekologicznej „Egzotarium”.

Wartą blisko 64 mln zł brutto umowę na wykonanie nowego Egzotarium, w ciągu dwóch lat, władze Sosnowca podpisały z końcem lipca br.

Miasto długo poszukiwało najlepszej formuły modernizacji działającego od połowy lat 50. ub. wieku egzotarium. Ostatecznie m.in. pod tym kątem powstała koncepcja „Zagłębiowskiego Parku Linearnego” – szeregu przedsięwzięć w parkach i lasach zagłębiowskich miast, związanych z zachowaniem i wyeksponowaniem lokalnej bioróżnorodności.

To dlatego w nowym obiekcie zaprojektowano ekspozycje poświęcone środowiskom Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii, ale też rodzimym – w tym wód przepływającej przez Sosnowiec rzeki Przemszy.

W Egzotarium mają powstać minikino oraz dwie sale lekcyjne wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp. Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową. Przewidziano fotowoltaikę i zagospodarowanie wód opadowych.

Zgodnie z wtorkową informacją miasta rozpoczęły się już prace związane z wylewaniem płyty fundamentowej, która będzie elementem poziomu -1. Znajdą się tam akwaria i terraria. Na parterze powstanie palmiarnia ze strefami: klimatu śródziemnomorskiego, pustynną i tropikalną, która nie będzie, jak dotąd, tylko ogrodem botanicznym - zamieszka w niej również wiele zwierząt.

Stamtąd rampa będzie kierowała na piętro, gdzie znajdą się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza, minikino i kawiarnia. Otoczenie również będzie miało funkcję edukacyjną, np. wzdłuż szklanej elewacji palmiarni powstanie długi zbiornik wodny, gdzie zostanie utworzone zbiorowisko szuwarowe.

Miasto otrzymało z RPO ok. 15 mln zł dofinansowania do szacowanego na 43 mln zł projektu ZIT - 37 mln zł na rozbudowę Egzotarium; 6 mln zł na Park Tysiąclecia. Park Tysiąclecia jest już modernizowany za 4,2 mln zł brutto. Wartą blisko 7 mln zł brutto umowę na modernizację Parku Fusińskiego miasto podpisało w styczniu ub. roku. (PAP)

Foto: facebook.com/miastososnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.9µg/m3 PM2.5: 14.1µg/m3