Jedna z ośmiu ofert w przetargu samorządu Sosnowca na przebudowę placu przed tamtejszym dworcem kolejowym mieści się w budżecie inwestycji – wynika z informacji miasta nt. postępowania.
Do pierwszego, ubiegłorocznego przetargu nikt się nie zgłosił. Potem wyłoniona z wolnej ręki ukraińska firma poinformowała, że ze względu na pandemię koronawirusa nie jest w stanie zrealizować kontraktu. Miasto ogłosiło więc kolejny przetarg – z wydłużonym z 10 do 13 miesięcy czasem realizacji inwestycji.
W tym postępowaniu oferty otwarto w ostatnim tygodniu. Jak podał następnie samorząd, na realizację przeznaczył 8,6 mln zł brutto. W tych ramach zmieściła się jedna z ośmiu ofert. Złożyła ją firma AGC Bytom, która zaproponowała cenę 8 mln zł brutto (w regionie wykonawca ten kończy akurat rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie Grodźcu – wraz z nowym urządzeniem jej otoczenia).
Samorząd Sosnowca przeanalizuje teraz otrzymane oferty. Prace projektowe pod kątem nowej reprezentacyjnej przestrzeni przed dworcem wykonano w 2018 r. Umowa z katowicką pracownią Amaya Architekci była następstwem wygranego przez nią w 2017 r. konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy tej części śródmieścia.
Zwycięska praca zakładała m.in. wygospodarowanie po zachodniej stronie ul. 3 Maja, przed dworcem kolejowym, nowego placu, roboczo nazwanego Placem Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek (obecnie znajduje się tam przede wszystkim parking; po przebudowie plac miałby pełnić wyłącznie funkcję publiczną).
W związku m.in. z miejskim planem adaptacji do zmian klimatu, w ostatecznym projekcie zwiększono ilość roślin, przewidując np. dodatkowych kilkadziesiąt drzew czy zielone zadaszenia konstrukcji wejść do pasażu podziemnego i nowego budynku gastronomicznego. Uwzględniono wiele przejść między zielenią, z małą architekturą i siedziskami.
Czytaj także: W przyszłym roku ruszy przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej?
W południowej części placu zaplanowano budynek usługowy, zbudowany na planie okręgu, z kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi przestrzeni, pod kątem gastronomii. Na wysokości dworca kolejowego wyznaczono miejsce z parkingiem typu kiss and ride, a także miejsca do parkowania i infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych.
Zakres planowanych robót – poza przebudową przestrzeni placu – obejmuje też budowę (w formule projektuj i buduj) parkingu na 50-60 miejsc dla samochodów za pobliskim budynkiem dawnego domu towarowego Sezam. (PAP)
Foto: Amaya Architekci