Prezydent Sosnowca kontra sosnowiecki Caritas. W tle wigilia dla potrzebujących

79535731 1330992360415407 5866601236693778432 n
Kastelik

Szymon Kastelik

24 listopada, 2023

Czy wigilia dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących może podzielić? Okazuje się, że tak. Prezydent Sosnowca i dyrektor Caritasu Diecezji Sosnowieckiej wymienili "uprzejmości" za pośrednictwem Facebooka. Wzajemnie zarzucają sobie brak chęci współpracy. 

We wrześniu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że miasto Sosnowiec zawiesza współpracę z Diecezją Sosnowiecką. Powodem była znana w całej Polsce historia z parafii w Dąbrowie Górniczej, gdzie miało dojść do orgii wśród księży. 

- Z uwagi na ostatnie doniesienia z diecezji negatywnie wpływające na opinie o mieście, oburzenie mieszkańców Zagłębia i brak wyraźnego odcięcia się od tych spraw zmusza mnie do podjęcia przykrej decyzji o zawieszeniu współpracy miasta z Diecezją Sosnowiecką do czasu podjęcia realnych działań naprawczych - pisał prezydent Sosnowca we wrześniu.

Przez ostatnie dwa miesiące doszło do zmian we władzach diecezji. Na emeryturę odszedł biskup Grzegorz Kaszak, a jego obowiązki przejął tymczasowo arcybiskup katowicki Adrian Galbas. 

Wigilia dla ubogich z konfliktem w tle

To jednak nie zakończyło trudnych relacji pomiędzy miastem Sosnowiec a diecezją. W czwartek, 23 listopada Caritas Diecezji Sosnowieckiej poinformował, że z racji zawieszenia współpracy przez prezydenta Sosnowca, tegoroczna wigilia dla samotnych i potrzebujących nie zostanie zorganizowana razem z samorządem. 

- W związku z oświadczeniem pana prezydenta o zawieszeniu współpracy Miasta z Diecezją Sosnowiecką , w tym roku jest to niemożliwe - czytamy oświadczenie podpisane przez dyrektora sosnowieckiego Caritasu. Organizacja dodaje, że tegoroczna wigilia odbędzie przy wsparciu parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Oświadczenie opublikowane przez Caritas oburzyło prezydenta Sosnowca. Arkadiusz Chęciński opublikował w piątek odpowiedź. Stwierdził, że zawieszenie współpracy z diecezją nie dotyczyło pomocy najbardziej potrzebującym. Podkreślił, ze Urząd Miasta od kilku tygodni próbował porozumieć się  z Caritasem i Diecezją Sosnowiecką w sprawie wigilii.

- Niestety, telefony bądź milczały, bądź odpowiedzi o ewentualną współprace były wymijające, mimo naszych zapewnień, że nie chcemy, aby na „zawieszeniu” ucierpieli najbardziej potrzebujący. Bo przecież nie chodzi o to, kto będzie na zdjęciach, kto komu uściśnie dłoń, a jedynie o pomoc i wsparcie - napisał Chęciński i skomentował oświadczenie Caritasu - Już naprawdę nie chcę komentować tej kuriozalnej decyzji i oświadczenia. Dla mnie kompletnie niezrozumiałego.

Chęciński dodał, że Sosnowiec zorganizuje własną wigilię dla samotnych i ubogich 21 grudnia w hali sportowej w Zagórzu. 

Odpowiedź Caritasu

Sosnowiecki Caritas odniósł się do wpisu prezydenta Sosnowca jeszcze tego samego dnia. Dyrektor ks. Przemysław Szot stwierdził, że to on jako pierwszy kontaktował się w październiku z miastem w sprawie organizacji wigilii, ale urząd postawił żądania, których dyrektor nie mógł spełnić.

- Trudno organizować Wigilię, kiedy druga strona stawia żądania. Wigilia ma łączyć, a nie dzielić, ma być czasem jednania, a nie wykluczania. Jeśli Miasto jest gotowe do organizacji Wigilii bez stawiania żądań, zapraszam Pana do rozmów i organizacji wspólnej Wigilii w Sosnowcu - pisze ksiądz Szot. 

fot. Arkadiusz Chęciński Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3