Śnięte ryby wyłowione z Kanału Gliwickiego

1

Redakcja

11 września, 2023

Ponad 100 kg śniętych ryb wyłowiono w ostatnich dniach z Kanały Gliwickiego. To już kolejny raz, kiedy w tym miejscu odkryto martwe zwierzęta.

7 września rano pracownicy Wód Polskich w czasie rejsu kontrolnego w II i IV sekcji Kanału Gliwickiego (śluzy Nowa Wieś i Rudziniec) spostrzegli pojedyncze śnięte ryby w łącznej ilości ok. 6 kg. Zgodnie z procedurami powiadomione zostały wszystkie służby i instytucje, które zajmują się sytuacją kryzysową na rzekach. Pobrano również próbki do badań.

Do 9 września wyłowiono z Kanału Gliwickiego w sumie 100 kg śniętych ryb (II i III sekcja). Stwierdzono, że w innych lokalizacjach Kanału Gliwickiego i na Kanale Kędzierzyńskim, jak również w wodach samej rzeki Odry nie występują śnięte ryby. W niedzielę wyłowiono kolejne 35 kg śniętych ryb. W sumie około 150 martwych ryb odkryto w Kanale Gliwickim.

Najprawdopodobniej powodem wymierania ryb są złote algi, które miały być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze w 2022 roku. Powstała specjalna zapora, która ma zabezpieczyć m.in. Kanał Kędzierzyński i Odrę. 

- Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą wzmożone działania obserwacyjne, zarówno od strony wody w czasie rejsów kontrolnych, jak i od strony lądu - informują Wody Polskie. 

fot. Wody Polskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3