Mobilnydabrowa

Redakcja

10 maja, 2021

Mieszkańcy, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktu szczepień, mogą zostać zaszczepieni w domu. W Dąbrowie Górniczej medycy dostali więcej preparatów przeciw covid, więc są w stanie szybciej obsłużyć pacjentów.

Do tej pory otrzymywaliśmy 30 sztuk szczepionek tygodniowo, a zdarzało się, że dziennie wpływało ok. 30 zgłoszeń. Teraz zwiększyła się pula i mamy do dyspozycji 500 szczepionek miesięcznie

- mówi Michał Stępień z mobilnego punktu szczepień MS-MED.

Jego zespół wyjazdowy szczepi od marca, obejmuje Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, powiaty będziński i zawierciański. W tym czasie pierwszą dawkę otrzymało ok. 800 osób, a drugą 90. Pacjentom podawane są preparaty przewidziane dla osób przewlekle chorych i „leżących”. Dotąd były to szczepionki dwudawkowe, teraz do dyspozycji jest też jednodawkowa.

Żeby skorzystać ze szczepienia w domu, trzeba mieć zlecenie od lekarza. Kiedy trafi do nas, umawiamy termin wizyty u pacjenta

- mówi Michał Stępień.

Pacjent, który ze względu na ciężkie schorzenie nie może udać się do punktu szczepień, powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Lekarz zlecenie szczepienia w miejscu zamieszkania może przekazać bezpośrednio zespołowi mobilnemu. Może również przekazać je pacjentowi, który wówczas wysyła MMS ze zdjęciem tego dokumentu na numer 505 702 440 albo email na adres: msmed.mobilny@interia.pl Kiedy zgłoszenie dotrze do medyków, umawiają termin szczepienia.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem zgłoszenia na szczepienie jest wysłanie go przez poradnię rodzinną. Ze względu na stan zdrowia pacjentów kwalifikujących się do takiej usługi, zrobienie tego przez nich samodzielnie często stanowi trudność. Wówczas przy wysłaniu MMS czy maila konieczna jest pomoc kogoś z rodziny czy znajomych.

Załogę punktu wyjazdowego stanowi przeszkolony personel, uprawniony do podawania szczepionek osobom obłożnie chorym. Medycy wszystkie czynności wykonują z zachowaniem reguł bezpieczeństwa. Ich specjalistyczne samochody wyposażone są w specjalne lodówki, przystosowane do przechowywania preparatów przeciw koronawirusowi.

Liczba szczepionek trafiających do punktów mobilnych uzależniona jest od realizacji dostaw, które koordynują instytucje rządowe w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 12.8µg/m3