Śląskie medale na Mistrzostwach Europejskich w Monachium

DSC 0428

Redakcja

21 listopada, 2022

Za nami druga edycja Mistrzostw Europejskich. Polacy zdobyli w sumie 39 medali, w tym 14 krążków w lekkoatletyce. Wśród medalistów znaleźli się sportowcy z województwa śląskiego.

Mistrzostwa Europejskie po raz pierwszy odbyły się w 2018 roku. To nowa forma rozgrywania europejskiego czempionatu nie tylko w lekkoatletyce, ale również w innych olimpijskich dyscyplinach (m.in. w kajakarstwie, wioślarstwie, siatkówce plażowej). Ponadto w dyscyplinach wioślarskich startują również paraolimpijczycy.

Tegoroczne Mistrzostwa Europejskie odbyły się w Monachium Polska zajęła 8. miejsce w tabeli medalowej: 8 złotych medali, 16 srebrnych i 15 brązowych. W sumie 39 krążków.

Wśród medalistów znaleźli się sportowcy z województwa śląskiego. Nie zawiodła kajakarka z Tychów Karolina Naja. Medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobyła złoto w K2 na 500 metrów z Anną Puławską oraz drugie złoto w K4 na 500 metrów. Dwa srebrne medale zdobyła kajakarka z Bielska-Białej, Justyna Iskrzycka (w K1 i K2 na 1000 metrów).

Z sensacyjnego medalu w sztafecie 4x100 m kobiet cieszyła się Ewa Swoboda. Polski w finałowym biegu wystartowały w eksperymentalnym składzie, Swoboda, Pia Skrzyszowska (złota medalistka na 100 m przez płotki), Anna Kiełbasińska specjalizująca się na 400 m i  Marika Popowicz-Drapała. Polki przebiegły sztafetę w czasie 42.61s i pobiły rekord Polski.

Swój upragniony sukces w tym sezonie świętowała w Monachium Justyna Święta-Ersetic. Znalazła się w finałowym biegu naszych aniołek w sztafecie 4x400 metrów i zajęła z koleżankami drugie miejsce.