Od 28 kwietnia przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii będą mogły składać wnioski na bezzwrotne wsparcie dotyczące inwestycji oraz utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. Maksymalna kwota dofinansowania sięga 800 tys. złotych.
Konkurs, organizowany przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jest elementem wsparcia oferowanego firmom z regionu w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, ogłoszonego przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Dzięki negocjacjom z Komisją Europejską i ułatwieniom wprowadzonym przez tzw. Specustawę funduszową, można było zastosować przyspieszone procedury i rozszerzyć znacznie zakres pomocy.
Przede wszystkim w ramach dotychczasowego działania 3.2 Innowacje w MŚP, wprowadziliśmy nowy typ projektu związany z inwestycjami, co pozwoliło rozszerzyć wsparcie na firmy z sektorów, które w ostatnim czasie najbardziej ucierpiały w wyniku utraty klientów i notowały duże spadki przychodów – turystyka, gastronomia czy przemysł czasu wolnego. Kolejnym ułatwieniem proceduralnym było skrócenie czasu pomiędzy ogłoszeniem o naborze a uruchomieniem konkursu. Do tej pory obowiązywało nas 30 dni, w tej chwili tylko 5, zatem 23 kwietnia mogliśmy opublikować dokumentację, a 28 kwietnia rozpoczynamy nabór w pierwszej rundzie, która potrwa 14 dni, by po jej zamknięciu od razu przystąpić do oceny wniosków. To wyjątkowe działania możliwe do realizacji dzięki wprowadzeniu zapisów w tzw. Specustawie funduszowej – komentuje Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Zanim w życie weszły przepisy, instytucja w trybie przyspieszonym pracowała nad zasadami nowego naboru i poprzez infolinię oraz spotkania informacyjne online powiadamiała o planowanym konkursie, dzięki czemu wielu zainteresowanych wcześniej mogło się przygotowywać do złożenia wniosku.
"Inwestycje w MŚP" to nabór, w którym znacznie rozszerzone zostały wydatki kwalifikowalne. Fundusze można będzie przeznaczyć na dywersyfikację dotychczasowej produkcji czy nowy pakiet świadczonych usług, co w wielu przypadkach jest niezbędne do utrzymania na rynku i daje szansę na minimalizowanie strat. Środki posłużą również zakupom surowców, materiałów, produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną. Nabycie nieruchomości, rozbudowa na potrzebę projektu bądź prace budowlane także znalazły się w katalogu kosztów. Odpowiedzią na aktualną sytuację jest również dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Projektodawca będzie mógł także pokryć z dotacji koszty bieżące np. opłaty leasingowe, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej i doradztwa. Przy ocenie wniosku będzie brany pod uwagę spadek obrotów, spowodowany wystąpieniem pandemii Covid -19.
Konkurs, który startuje 28 kwietnia będzie realizowany w 4 rundach po 14 dni, a zakończy 23 czerwca 2020, co oznacza, że po każdym naborze eksperci będą przystępować do oceny projektów, dzięki czemu proces ten będzie sprawniej przebiegał.
Fundusze skierowane są na działania inwestycyjne, ale wspierane projekty mogą mieć charakter nieinnowacyjny (nie będzie wymagana opinia o innowacyjności). Pomoc koncentruje się w szczególności na podmiotach prowadzących działalność na terenie województwa śląskiego, dlatego też wprowadzone będzie kryterium punktowe za właściwość urzędu skarbowego zlokalizowanego w województwie śląskim. Przewidywany poziom wsparcia sięgnie 85 proc. (w oparciu o pomoc de minimis), a maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 800 tys. zł – wyjaśnia Krzysztof Spyra.
Wiadomości dotyczące planowanego naboru dostępne są na stronie www.scp-slask.pl. Specjalna infolinia w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki: 32 77 40 877. Informacje na temat naborów ŚCP udzielane są pod numerami: +48 32 743 91 71, +48 32 743 91 77 oraz e-mail: punkt.kontaktowy@scp-slask.pl.
Źródło: Informacja prasowa
Foto: pixabay.com