Dzień bez problemów dniem straconym. Media donoszą, że przedsiębiorcy z województwa śląskiego nie otrzymają dotacji z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego, które były przewidziane dla mikro i małych przedsiębiorców - pisze w swoich mediach społecznościowych europoseł Lewicy Łukasz Kohut.
Jak dotąd, wszystkie środki dla przedsiębiorców dostępne w ramach RPO WSL zostały skierowane na finansowanie Śląskiego Pakietu dla Gospodarki i na obecną chwilę nie ma w regionie dodatkowych środków na finansowanie kapitału obrotowego dla mikro i małych przedsiębiorców - czytam na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
O zaistniałej sytuacji Łukasz Kohut informował wczoraj. Jak twierdzi informacje jakie do niego docierają są bardzo niepokojące i mogą mieć opłakane w swoich efektach skutki.
Zwracam się do Pana Marszałka Jakuba Chełstowskiego o uruchomienie pomocy z w/w funduszu i pomoc mikro i małym przedsiębiorcom w województwie, bo to ich kryzys uderzy najmocniej. Wierzę że jesteśmy w stanie ponownie wznieść się poza partyjne szlabany i zrobić tak jak należy - pisze Kohut.
Siłą naszego regionu jest jego uprzemysłowienie i zurbanizowanie, co wpływa na ogromny potencjał rynkowy, którego nie można zmarnować. Jest niezbędne, aby województwo śląskie pomagało "swoim" firmom tak jak robią to inne regiony - czytam w liście europosła skierowanym do Marszałka.
Przypomnijmy, że województwo śląskie jako jedno z pierwszych opracowało kompleksowy program wsparcia dla MŚP - Śląski Pakiet dla Gospodarki z konkursem „Inwestycje w MŚP” - gdzie możliwe było również wsparcie kosztów bieżących. Duże zainteresowanie przedsiębiorstw skłoniło Zarząd Województwa do negocjacji z Komisją Europejską, dzięki czemu pulę na ten nabór wzmocniono kwotą 148 mln złotych.
W ramach V filarów, fundusze w pierwszej kolejności zostały skierowane na działania związane z ratowaniem miejsc pracy i pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw z województwa śląskiego. Dopuszczone zostało także finansowanie kapitału obrotowego na regulowanie bieżących zobowiązań, wynagrodzeń pracowników, a także ponoszenie kosztów zabezpieczających prowadzoną działalność gospodarczą, towary, usługi, zapasy, koszty najmu itp. Złagodzone zostały także warunki pożyczek, min. poprzez wydłużenie ich okresów spłaty, okresów karencji, ograniczono formalności oraz wymogi dotyczące zabezpieczeń.
Na dzisiaj nie wiadomo więc czy pojawią się jakieś dodatkowe możliwości wsparcia finansowego, które wydaje się być koniecznym do utrzymania obecnego poziomu rozwoju firm z sektora MŚP.