Senat odrzucił specustawę "Lex Izera". Fabryka nie powstanie?

E8 Gc Y Lm Xo AEO Bb X
Kastelik

Szymon Kastelik

7 sierpnia, 2021

Senat odrzucił projekt rządowej specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Według przeciwników tej ustawy, umożliwiłaby ona na wycięcie 1250 hektarów lasów.

23 lipca Sejm zajął się rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Jak czytamy w komunikacie - Rząd chce wprowadzić czasową możliwość dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów Skarbu Państwa z nimi sąsiadujących – na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Chodzi o rozwiązanie problemów z pozyskaniem lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności czy transportu.

Ustawa została przegłosowana głosami posłów klubu PiS, Kukiz '15, oraz jednego posła z Kolacji Obywatelskiej. Razem z obozem rządzącym zagłosował za tą ustawą były marszałek woj. śląskiego, Wojciech Saługa, który pochodzi właśnie z Jaworzna.

Nowy przepis ma umożliwić - w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy możliwe będzie dokonywanie zamiany nieruchomości, położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów Skarbu Państwa z nimi sąsiadujących, w celu lokalizacji inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa - czytamy w komunikacie rządu. 

Przepisom sprzeciwiła się opozycja (oprócz Wojciecha Saługi) - PiS właśnie przegłosował specustawę o lasach LexIzera, która pozwoli na wycięcie 1250 hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli, aby postawić fabrykę samochodów elektrycznych. Wszystko w imię walki o czyste powietrze i rozwój elektromobilności - skomentowała na Twitterze liderka partii Zieloni Małgorzata Tracz.

W piątek (6 sierpnia) sprawą zajął się Senat. Odrzucił projekt specustawy: 52 głosy za odrzuceniem, 43 przeciw odrzuceniu, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Specustawa wróci teraz do Sejmu. 

Według części opozycji i ekologów, specustawa umożliwiłaby wycięcie 1250 hektarów lasów. Tzw.. "Lex Izera" ma umożliwić szybkie rozpoczęcie budowy m.in. fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3