Sanatorium w Goczałkowicach zajmie się wadami postawy siemianowickich dzieci

Nhgtdb

Redakcja

27 października, 2022

Każdego miesiąca, siemianowiccy uczniowie podstawówek będą mogli korzystać z turnusów rehabilitacyjnych w goczałkowickim sanatorium „Stokrotka". Jako pierwsi w regionie, będą mogli przetrzeć szlaki w korzystaniu ze skróconej do minimum ścieżki formalności, niezbędnych do rozpoczęcia leczenia wad postawy.

Całość pobytu oraz kosztów leczenia dziecka, warte ponad 6.000 złotych, będzie w pełni sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Dotychczas nie mieliśmy w Siemianowicach Śląskich i na całym Śląsku tak ułatwionego dostępu do profesjonalnej rehabilitacji dla naszych dzieci, zwłaszcza po okresie pandemii i nauce zdalnej"- mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. 

Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice i współsygnatariusz porozumienia, przedstawił  powody zawiązania tej współpracy:

"Minione 2 lata okresu pandemii stały się źródłem wielu zauważalnych problemów zdrowotnych, w których prym wiedzie lawinowy wzrost niebezpiecznych wad postawy u młodzieży w całej Polsce" – mówi szef lecznicy.

 Przekonuje też, że problem poważnych wad postawy u dzieci już dawno przestał być czymś rzadkim:

"Nauka zdalna, ograniczona aktywność fizyczna i brak rozwiązań systemowych przyczyniły się do rozwoju schorzeń kręgosłupa nawet wśród małych dzieci. Badznia przesiewowe jakie realizuje na własne potrzeby nie tylko nasz placówka, pokazują, że dziś praktycznie każde dziecko nadaje się już na poważne medyczne zabiegi leczące wady postawy, a doraźna gimnastyka korekcyjna na zajęciach W-F nie przeniesie już żadnej trwałej zmiany w korekcji wady postawy".

Dwa kroki do zdrowia

Ścieżka stworzona pilotażowo dla Siemianowic Śląskich jest jeszcze prostsza niż dotychczas, bo dopełnieniem kluczowych formalności wobec NFZ zajmie się zespół administracyjny Sanatorium. W praktyce do przyjęcia na turnus rehabilitacyjny dziecka wystarczą tylko dwa kroki:

Krok 1 - Zgłosić się do swojego lekarza POZ z wnioskiem o skierowanie do poradni rehabilitacyjnej dla dzieci (kod 1301)

Krok 2 - Umówić termin wizyty bezpośredniej lub skorzystać z TELEPORADY z lekarzem specjalistą z Sanatorium, opiekującym się medycznie projektem współpracy z miastem Siemianowice Śląskie pod numerem telefonu: 32/449 20 44

W momencie potwierdzenia przez lekarza specjalistę konieczności podjęcia leczenia wady postawy, wystawiane jest dla dziecka skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które poradnia wysyła już bezpośrednio do oddziału NFZ wraz z prośbą o przyznanie preferowanego terminu leczenia. Ostatnim etapem jest uzyskanie oficjalnego potwierdzenia z NFZ z informacją o przyznanym leczeniu.

Do sanatorium, jak na kolonie, z koleżanką i kolegą

Niespotykanym dotychczas udogodnieniem dla siemianowickich dzieci jest możliwość złożenia wniosku z prośbą wspólny dla małej grupy termin turnusu. W praktyce dzieci z tej samej klasy mogą być zakwalifikowane do pobytu w sanatorium w tym samym czasie, mieszkać we wspólnym pokoju i uczyć się razem.

Turnus w praktyce

Leczenia uzdrowiskowe na Oddziale Uzdrowiskowym STOKROTKI przeznaczone jest dla dzieci ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Turnus leczniczy trwa 27 dni, podczas którego przebywające w STOKROTCE dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną, dzięki której możliwe jest bieżące korygowanie programu leczenia tak, aby było najskuteczniejsze. W terapii stosowane są zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii (m.in. ćwiczenia w basenie solankowym), fizykoterapii i masażu leczniczego.

Zabiegi odbywają się przez 6 dni w tygodniu. Istnieje możliwość odwiedzania dzieci lub spędzenia wspólnie czasu poza ośrodkiem w niedziele.

Dzieci podczas pobytu w szpitalu realizują obowiązek szkolny w Zespole Szkół przy Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, dzięki czemu mogą się równolegle uczyć podczas terapii, nie nabywając zaległości w edukacji.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.2µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3