Samorządowcy piszą do premiera w sprawie PET dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

Csm 120998604 104370791444707 3870059737139599359 n d5aa3bd22a

Redakcja

5 maja, 2022

Mimo że Zagłębiowskie Centrum Onkologii spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia, to w konkursie na realizację badań PET Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę dąbrowskiego szpitala i wybrał prywatną placówkę

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu ZCO musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku.

Jesteśmy publicznym szpitalem, nie ośrodkiem komercyjnym nastawionym na zysk, a wszystkie pozyskane środki finansowe przeznaczamy na utrzymanie działalności placówki i jej rozwój”

podkreślają przedstawiciele dąbrowskiego szpitala.

Mimo iż ZCO odwołało się od decyzji, a prezes NFZ nie rozpatrzył jeszcze odwołania, komercyjna placówka komunikuje już otrzymanie kontraktu.

By uzupełnić ofertę o badanie PET, w listopadzie zeszłego roku ZCO przystąpiło do ogłoszonego przez NFZ konkursu na realizację badań PET. Trzymiesięczna umowa od kwietnia do czerwca miała opiewać na 1,35 mln zł, a w przypadku przedłużenia kontraktu na rok – na 5,4 mln zł. Jak się okazało, przygotowana przez ZCO oferta została odrzucona przez Komisję Konkursową NFZ. Powodem były – w opinii dyrekcji dąbrowskiego szpitala – niejasne i nieprecyzyjne przepisy w zakresie obsady personalnej, które mogą być dowolnie interpretowane przez NFZ.

W opinii przedstawicieli ZCO, zatrudnienie 2 lekarzy specjalistów medycyny nuklearnej oraz 8 lekarzy specjalistów i 6 lekarzy rezydentów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej powoduje że szpital spełnia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia i zawarte w rozporządzeniu ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dlatego ZCO najpierw wysłało protest, a potem odwołanie od wyniku konkursu.

Jeśli decyzja Komisji Konkursowej o wyborze oferty prywatnej spółki zostanie utrzymana w mocy, mieszkańcy Zagłębia nadal będą zmuszani do badań nie tylko poza miejscem leczenia, ale i z dala od miejsca zamieszkania.

Dlatego w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego napisali samorządowcy z Zagłębia oraz Zawiercia i Myszkowa.. Proszą o interwencję. W liście czytamy: Panie Premierze, dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, którzy walczą z nowotworami, stworzenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii było szansą na lepsze życie i możliwość terapii blisko miejsca zamieszkania. Dlatego też apelujemy do Pana Premiera o osobiste zaangażowanie i wsparcie wieloletnich działań ZCO o ogłoszenie nowego konkursu na badanie PET dedykowanemu obszarowi Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatom zawierciańskim i myszkowskim. 

Pod pismem podpisali się prezydenci Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Zawiercia, Będzina oraz samorządowcy z powiatów zawierciańskiego, będzińskiego i myszkowskiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.8µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3