Samorząd Wisły chce wybudować przejście podziemne pod drogą wojewódzką 941

Architecture 4405117 1920

Redakcja

28 kwietnia 2021

Przejście podziemne pod drogą wojewódzką 941 chce wybudować samorząd Wisły. Ułatwiłoby ono ruch pieszy między centrum kurortu i dworcem kolejowym. Obecnie mieszkańcy i turyści muszą przechodzić przez ruchliwą ulicę – podał burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Mamy pełną dokumentację projektową. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach umacnia konstrukcję drogi w taki sposób, by można to było wykorzystać przy budowie przejścia. Jesienią zamierzamy wystąpić o pozwolenie na budowę. Chcielibyśmy zrealizować inwestycję – jeśli pozwolą nam na to finanse, względnie pomoże nam marszałek województwa śląskiego – w przyszłym roku

 – powiedział burmistrz.

Samorządowiec powiedział, że znaczna część prac została już zrealizowana przy okazji modernizacji przez ZDW drogi.

Wykonana została praktycznie cała konstrukcja żelbetowa przejścia. Wystarczy tylko usunąć ziemię, wykonać pochylnię i wykończyć odpowiednio całość. To byłoby nasze zadanie. Chcielibyśmy to zrobić wspólnie z urzędem marszałkowskim. Zależy nam wspólnie na wyprowadzeniu ruchu pieszych z drogi wojewódzkiej, na której co 100 m są pasy dla pieszych. To powoduje spowolnienie ruchu i ma skutki w jego płynności

 – powiedział Tomasz Bujok.

Inwestycja szacowana jest na ok. 4 mln zł. „Oczywiście, to nie będzie przejście z lokalami w środku. Ma być proste, jasne i krótkie” – dodał burmistrz.

ZDW modernizuje obecnie 5,1-km odcinek drogi wojewódzkiej 941 w Wiśle. Koszt prac to 98,9 mln zł. Prace ruszyły wiosną 2019 r. i planowo mają się zakończyć jesienią br.

Droga wojewódzka 941, popularnie zwana Wiślanką, liczy 33 km. Rozpoczyna się od węzła w Harbutowicach i biegnie przez Ustroń i Wisłę do Istebnej. To jednak z najbardziej ruchliwych dróg w regionie. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3