Rzecznik Jasnej Góry: pracujemy nad dokumentem regulującym wystąpienia świeckich [WIDEO]

Mid 20621070

Redakcja

22 czerwca 2020

Trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych - zapowiedział w specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan. Jest to odpowiedź na bieżącą debatę publiczną - zaznaczył.

W niedzielę na Jasnej Górze odbywała się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. Wzięła w niej udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która po mszy św. wygłosiła ponad 10-minutowe przemówienie skierowane do pracodawców i przedsiębiorców.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w niedzielę wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że "ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego".

Przywołał wskazania KEP z 2005 roku do nowego wydania +Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego+, w którym podkreślono, że "ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego".

Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, gdyż nie jest to jego rolą.

W związku z tym, ojcowie paulini wydali oświadczenie, w którym zapowiedzieli przygotowanie specjalnego dokumentu, który będzie "regulował zasady wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych".

"Od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry (Zakonu Paulinów - PAP), a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca" – napisał o. Michał Legan. (PAP)

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3