Samorząd Rybnika zapowiada przystąpienie do programu wsparcia dla osób doświadczających ubóstwa energetycznego w budynkach jednorodzinnych - Stop Smog. Miejscowi radni przyjęli w czwartek pod tym kątem Gminny Program Niskoemisyjny.
„Gminny Program Niskoemisyjny jest dokumentem niezbędnym dla umożliwienia udziału miasta Rybnika w rządowym programie Stop Smog, który finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie” - wyjaśniła w czwartek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień.
Jak uściśliła, GPN zawiera szczegółową charakterystykę miasta, wskazuje dotychczasowe i planowane działania w zakresie poprawy jakości powietrza na terenie miasta oraz niezbędne do podjęcia działania w ramach programu Stop Smog.
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W poprzednich sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna, przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.
Czytaj także: Rybnik ogranicza koszenie i stawia na łąki kwietne
„W Rybniku walka o czyste powietrze jest priorytetem, dlatego każdy program, jaki się pojawia - bez względu na to, jaki jest trudny - staramy się wykorzystać. Stąd przygotowanie GPN, który jest jednym z pierwszych kroków pozwalających aplikować do programu Stop Smog. Kolejnym krokiem będzie przyjęcie regulaminu udziału w programie, co planowane jest w czerwcu” - zaznaczył Koper.
Władze miasta przypominają, że program Stop Smog zakłada współpracę finansowo-organizacyjną między Radą Ministrów a gminami w zakresie wspierania termomodernizacji i remontów. (PAP)
Foto: UM Rybnik