68 książek zgłoszonych do nagrody literackiej "Juliusz"

Blur 1283865 1920

Redakcja

2 kwietnia 2021

68 książek zgłoszono do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". To już szósta edycja organizowanego w Rybniku konkursu, który przed dwoma laty został zawężony wyłącznie do biografii - napisanej i wydanej po polsku w roku poprzednim.

Jak podała w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta Rybnika Agnieszka Skupień, do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż o 26 książek więcej niż w ubiegłym roku.

W tym roku do udziału w konkursie swoje książki zgłosiły takie wydawnictwa jak: Agora, Znak, Wydawnictwo Literackie czy Wydawnictwo Marginesy. Na przełomie czerwca i lipca kapituła wybierze pięć pozycji, które będą walczyć o tytuł najlepszej biografii

poinformowała rzeczniczka.

Zgłoszone do nagrody książki przybliżają postaci m.in. Leszka Kołakowskiego, Henryka Sławika, Wojciecha Korfantego, Wisławy Szymborskiej, Jana Sehna, Salomona Morela, Marka Hłaski, Kai Danczowskiej, Anny Walentynowicz, Leopolda Tyrmanda, Józefa Becka, Macieja Berbeki i Zbigniewa Pietrzykowskiego.

Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. W przypadku książki autorstwa kilku twórców nagroda zostanie podzielona na wszystkich autorów w równych częściach.

W pięciu dotychczasowych edycjach tryumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017 r.), "Dar Meneli" Roberta Rybickiego (2018 r.), "Ota Pavel. Pod powierzchnią" Aleksandra Kaczorowskiego (2019 r.) oraz "Jaremianka" Agnieszki Daukszy (2020 r.).

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda od 2016 r. wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury. W 2019 r. roku konkurs zawężono wyłącznie do biografii.

Patronem nagrody jest niemiecki lekarz Juliusz Roger (1819-65), który w połowie XIX w. przyjechał na Górny Śląsk i zainicjował budowę szpitala w Rybniku. Roger był również przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych. Nauczył się mówić po polsku, wydał zbiór pt. "Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku". Ten zabytek języka polskiego uznawany jest za przykład naukowej refleksji nad kulturą, której źródłem są wyznawane lokalnie wartości. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.0µg/m3 PM2.5: 7.1µg/m3