Ruszył 10. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Kongres

Redakcja

27 kwietnia 2021

Ruszył cykl wydarzeń 10. Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia – poinformowała we wtorek jego pomysłodawczyni poseł Mirosława Nykiel (KO). Będą to koncerty, konferencje, wykłady i zajęcia sportowe. Zwieńczeniem będzie gala kongresowa 25 września.

Hasło, które przyświeca tegorocznej jubileuszowej edycji, brzmi: "Już nigdy nie będziesz szła sama – idziemy z tobą".

To hołd dla walki kobiet na ulicach naszych miast przez wiele dni i tygodni. Ta walka się nie skończyła. Wierzę w to, że te walkę wygramy

 – powiedziała Mirosława Nykiel.

Pod auspicjami podbeskidzkiego Kongresu w kolejnych miesiącach będą się odbywały różne wydarzenia, które zostały przygotowane z myślą o kobietach. Pierwszym, już 9 maja – z powodu pandemii tylko w przestrzeni internetowej - będzie koncert "Lata 20., lata 30". Szefowa bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra, powiedziała, że wystąpi orkiestra kameralna Artis pod batutą Jean-Claude'a Hauptmanna. Wydarzenie będzie dostępne online na stronie Kongresu. "Wszystkie utwory są kompozytorów lub autorów tekstów żydowskich" – dodała.

Z początkiem czerwca odbędzie się w Cieszynie konferencja na temat praw kobiet.

W historii miasta pojawiły się wielkie kobiety, które jeszcze przed odzyskaniem niepodległości i uzyskaniem w 1918 r. praw wyborczych, stanowiły o tym, jak Cieszyn będzie wyglądał. W Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego zasiadały trzy kobiety. Reprezentowały zupełnie różne środowiska

 – przypomniała we wtorek burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Elementem Kongresu będą dni poświęcone zdrowiu i urodzie, a także aktywności sportowej. Z początkiem września promowana będzie książka napisana z myślą o bielskim hospicjum. Powstanie też mural o tematyce praw kobiet.

Gala finałowa odbędzie się 25 września. Wówczas wręczony zostanie laur "Perły Podbeskidzia", którym honorowane są wybitne panie, aktywne w swoim środowisku. W przeszłości otrzymały go m.in. Maria Sysak-Łyp z Bestwiny, która działa na rzecz niepełnosprawnych, Grażyna Chorąży, współtwórczyni stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej, folklorystka, działaczka społeczna i góralka z Istebnej Małgorzata Kiereś, a także Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak-Szczuckiej.

W organizację Kongresu zaangażowały się przedstawicielki różnych zawodów i grup społecznych z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

 

(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3