Rudzianin z zarzutem o znęcanie się nad zwierzętami

60 653848

Redakcja

29 kwietnia 2021

Wszczęto postępowanie przeciwko 53-letniemu mieszkańcowi Rudy Śląskiej. Odpowie za zaniedbanie łącznie 13 zwierząt, z których 5 było w ciężkim stanie.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach uzyskali informację o zaniedbanych zwierzętach na jednym z ogródków w mieście. Do akcji ruszyli śledczy wraz ze służbami weterynaryjnymi i przedstawicielem Urzędu Miejskiego. Po przybyciu na miejsce zastali zwierzęta domowe przebywające w fatalnych warunkach. Były brudne i wygłodzone, a niektóre odwodnione albo w stanie nieuleczalnej choroby.

Znajdujące się tam konie i kuce trzymane były w zbyt ciasnych pomieszczeniach bez dostępu do światła czy wody. Padok był nie tylko grząski, ale i ogrodzony blachą oraz drutem. Takie warunki stanowiły dla nich poważne zagrożenie. Psy spały w brudnych i zaniedbanych kojcach, same też nie były w lepszym stanie. Właściciel nie zadbał nawet o schronienie w postaci bud. Rudzianin hodował też młodą świnkę wietnamską, którą karmił psią karmą. Została znaleziona z otwartą raną na szyi, którą właściciel próbował sam leczyć.

Służby weterynaryjne zdecydowały się na odebranie 53-latkowi 4 kucy oraz świni, ponieważ ich stan zagrażał ich życiu oraz zdrowiu. Trafiły do jednego z gospodarstw na terenie śląska, prowadzonego przez fundacje.  Reszta pozostała na miejscu, ale mieszkaniec Rudy Śląskiej musi się liczyć z utratą również tych zwierząt. Planowane jest złożenie wniosku o czasowe ich odebranie na podstawie Ustawy o ochronie zwierząt. Jeżeli właściciel nie zapewni podopiecznym odpowiednich warunków, zostanie złożony wniosek o ich całkowite odebranie. Mężczyzna został również ukarany mandatami karnymi m.in. za brak aktualnych szczepień psów oraz brak wymaganych dokumentów dla koni.

W trakcie przeprowadzania czynności procesowych zabezpieczono niezbędne do postępowania dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem.

60 653847

powiązane artykuły:

49 692508
Lokalne 3 lutego 2022

Katowiccy policjanci, wspólnie z wolontariuszem miejskiego schroniska dla zwierząt, odebrali właścic

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3