Rudzcy maturzyści zatańczą poloneza na rynku

IMG 8024 947da9b5

Redakcja

12 lutego, 2024

Rudzcy maturzyści już po raz ósmy spotkają się na placu Jana Pawła II, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 13 lutego o godz. 12.00. Maturzystów poprowadzi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka - Mariola Mańka–Sgodzaj.

- Polonez na rynku to już tradycja. Cieszę się, że młodzi ludzie chętnie włączają się w tę akcję i dobrze się bawią – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska. 

Po odtańczeniu poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” uczniowie zaśpiewają wspólnie hit Czerwonych Gitar „Już za rok matura” i odtańczą wspólny taniec „Belgijka”.

Od tego wydarzenia do matury pozostaną 84 dni. Maturzyści będą zmagać się z egzaminem dojrzałości od 7 do 25 maja. W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej w klasach maturalnych uczy się w sumie 627 maturzystów, 314 osób w liceach i 313 osób w technikach.

- Matura to ważny moment w życiu młodego człowieka, a towarzyszące jej wydarzenia z pewnością zostają na długo w pamięci – dodaje.

Pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a od połowy XVII wieku zyskał on miano tańca narodowego. Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych i otrzymał nazwę „taniec polski”. Nazywany był również „chodzonym”, „pieszym” czy „powolnym”. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez jest tańcem uroczystym, charakteryzującym się posuwistością i dostojnym nastrojem. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru.

powiązane artykuły:

Dofinansowanie klubow sportowych
Lokalne 1 lutego, 2024

Ponad 3 mln zł z budżetu miasta trafi do rudzkich klubów i stowarzyszeń sportowych. Został rozstr

Nowe mieszkania w rudzie slaskiej
Lokalne 12 stycznia, 2024

Zakończyła się budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej. Do wykona

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3