Przygotowanie rocznego rozliczenia PIT to obowiązek każdego podatnika. Wiąże się to z wieloma formalnościami i koniecznością zrozumienia niektórych przepisów prawnych. Aby uniknąć stresu i popełnienia istotnych błędów, warto dobrze przygotować się do wykonania tego zadania. Czego trzeba dowiedzieć się na ten temat?
Znaczenie prawidłowego rozliczania PIT
Prawidłowe rozliczenie PIT ma kluczowe znaczenie dla każdego podatnika i pozwala uniknąć problemów prawnych (a nawet finansowych) związanych z niedopełnieniem obowiązków obywatelskich.
Niezachowanie dokładności podczas rozliczania PIT może skutkować m.in. koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę lub nałożeniem kar finansowych przez organy podatkowe. W niektórych przypadkach doprowadzić to może nawet do rozpoczęcia postępowań skarbowych; bywa to zwłaszcza problematyczne dla zarządców oraz właścicieli podmiotów gospodarczych.
Poprawne rozliczenie PIT to także szansa na obniżenie wysokości należnego podatku poprzez zastosowanie dostępnych ulg i odliczeń. Odpowiednie wykonanie obowiązków – czyli na czas i poprawnie – pozwala podatnikom skorzystać z kluczowych dla nich obniżek. Niedopilnowanie ostatecznego terminu (zwykle do końca 30 kwietnia danego roku) by to uniemożliwiało.
Warto wspomnieć, że zachowanie staranności w rozliczeniach może także wpływać pozytywnie na relacje podatników z organami podatkowymi. W przypadku wystąpienia kontroli podatkowych, posiadanie dokładnych i dobrze udokumentowanych dokumentów dot. PIT przyspiesza proces i minimalizuje szansę wystąpienia ewentualnych nieporozumień w trakcie audytów.
Opcje składania deklaracji PIT: tradycyjnie czy online?
Złożyć rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych da się na dwa sposoby: wysłać lub zanieść dokument do wybranego urzędu skarbowego albo doręczyć go zdalnie.
Jak rozliczyć PIT przez internet? Elektroniczne systemy podatkowe, np. e-Deklaracje, Twój e-PIT i e-PUAP, pozwalają na szybkie i wygodne wypełnienie oraz złożenie dokumentu z dowolnego urządzenia mającego dostęp do internetu. Warto wiedzieć, że wspomniane platformy są w stanie automatycznie sprawdzać poprawność wypełnianych dokumentów (znacznie niweluje to ryzyko wystąpienia błędów oraz konieczności składania czasochłonnych i niepotrzebnie stresujących korekt).
Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat rozliczania PIT przez internet? Po złożeniu dokumentów podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (czyli tzw. UPO), które stanowi dowód na wypełnienie obowiązku w terminie. Dostarcza to pewności dot. tego, że deklaracja na pewno trafi we właściwe ręce i nie ulegnie przypadkowemu zgubieniu w transporcie.
Jeżeli chodzi o zalety rozliczenia i złożenia PIT bez użycia internetu, to koniecznie zaliczyć do nich trzeba brak konieczności posiadania komputera i łatwość dostępu – formularze są dostępne do wzięcia w urzędach skarbowych (a także możliwe do pobrania ze stron internetowych i samodzielnego wydrukowania, aczkolwiek to wymaga chwilowego dostępu do sieci).
Dokumenty niezbędne do rozliczenia PIT
Aby rozliczyć PIT, trzeba przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Szczególnie ważne będą wszystkie potwierdzenia uzyskiwanych dochodów. To one stanowią podstawę do wykonywania wszystkich istotnych obliczeń.
Potrzebne będą też dokumenty potwierdzające koszty uzyskania przychodów. Mogą to być m.in. faktury, rachunki i umowy, które wskazują na wydatki związane z wykonywaniem pracy, prowadzeniem podmiotu gospodarczego, także wszystkie inne konieczne do uzyskania dochodu. Przechowywać należy nawet paragony – być może okażą się przydatne.
Poza tym należy przygotować dowody na przysługujące ulgi podatkowe (np. faktury za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz potwierdzenie opłat za internet), a także dokumenty dot. sytuacji rodzinnej (m.in. akty urodzenia i małżeństwa oraz zaświadczenia o niepełnosprawności). Przedstawiciele urzędu skarbowego muszą wiedzieć wszystko.
Warto przechowywać też rozliczenia PIT z poprzednich lat. Podatnicy mogą wówczas zawsze do nich wrócić, aby porównać egzemplarze z tymi aktualnie wypełnianymi; to prosty sposób na stwierdzenie obecności, a potem poprawienie małych błędów.
Kroki do samodzielnego przygotowania rozliczenia PIT
Podsumowując, wszystkie dotychczas ważne wiadomości, aby przygotować się do samodzielnego przygotowania rozliczenia PIT, należy:
zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty;
zdecydować się na wybór konkretnego sposobu wysyłkowego (tradycyjnie lub online);
przystąpić do wypełniania wybranego formularza.
Który formularz będzie odpowiedni? Trzeba wybrać go zależnie od źródła dochodów i sytuacji podatkowej, a użycie niewłaściwego prowadzi do popełnienia istotnych błędów, a tym samym konieczności korekty. Znalezienie właściwego z nich ułatwią odwiedziny witryn sieciowych należących do rządu – przedstawiają one podatnikom wszystkie istotne wiadomości oraz informacje w miarę przystępny w odbiorze sposób.
Po wybraniu formularza PIT należy go uzupełnić. Ważne jest, aby:
wprowadzić wszystkie dochody zgodnie ze zgromadzonymi dokumentami;
dokładnie obliczyć koszty uzyskania przychodów;
uwzględnić wszystkie ulgi i odliczenia;
sprawdzić poprawność wprowadzonych danych.
Uzupełnione pismo należy wysłać – w zależności od wyboru – online lub pocztą albo złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, a potem monitorować status zwrotu lub dopłaty podatku. Na tym koniec.
Najczęstsze błędy przy rozliczaniu PIT
Typowe błędy dla podatników niemających wprawy w rozliczaniu PIT to:
niekompletne lub nieprawidłowe dane osobowe;
mylne obliczenia;
pominięcia dochodów;
niewłaściwe stosowanie ulg podatkowych;
brak podpisu na formularzu;
brak załączników;
niedopilnowanie ostatecznego terminu.
Jeżeli podatnikowi zdarzyło się popełnić istotny błąd, który został zauważony przez niego po złożeniu formularza, to może on wystosować tzw. czynny żal. Dokument ten pozwala wyrazić skruchę z powodu niedopełnienia obowiązku obywatelskiego oraz uniknąć konieczności poniesienia odpowiedzialności za pomyłkę.
Poznanie wiadomości na temat odpowiedniego przygotowania się do rozliczenia PIT okaże się pomocne dla wszystkich początkujących podatników – zwłaszcza tych wypełniających formularze po raz pierwszy w swoim życiu.