Rossini, Wesołowski, Mendelssohn-Bartholdy w Filharmonii Śląskiej

337711275 186855097521066 1582451185893319107 n

Redakcja

2 czerwca, 2023    Katowice

Któż nie słyszał o wiszących ogrodach Semiramidy – jednym z siedmiu cudów świata? 2 czerwca o godzinie 19:00 w Filharmonii Śląskiej będziemy mieli okazję wyobrazić sobie to zjawisko za sprawą Uwertury Gioacchino Rossiniego. Kompozycja Adama Wesołowskiego przeniesie nas z kolei w świat niebiańskich istot, a I Symfonia Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego pozwoli nam odkryć pierwsze objawy geniuszu tego kompozytora. 

Na wieczór wspaniałych wrażeń zapraszają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz znakomici soliści: Łukasz Długosz i Piotr Baron.

Uwertura do opery Semiramida Gioacchina Rossiniego rozpocznie pierwszy z czerwcowych koncertów w Filharmonii Śląskiej. Usłyszymy w niej motywy z całego dzieła, opartego na micie o legendarnej królowej Babilonu. Uwertura ta jest jedną z najsłynniejszych Rossiniego. Otwiera ją tajemniczy, rytmiczny wstęp, po którym następuje spokojne Andantino na cztery waltornie. Po spokojnym fragmencie przychodzi czas na stopniowo narastające Allegro, dążące do widowiskowej kulminacji.

Drugim punktem program będzie Koncert na flet, saksofon i orkiestrę Archaniołowie Adama Wesołowskiego, dzieło, którego prawykonanie zostało zaplanowane na 3 grudnia 2022 roku. Będzie to zatem jedna z pierwszych okazji na wysłuchanie tej kompozycji po premierze. Koncert ten nie tylko wydobędzie znane możliwości brzmienia instrumentów solowych i orkiestry, ale także pozwoli odkryć nowe barwy, uzyskane dzięki specjalnym technikom artykulacji. Tytuł kompozycji jest także nieprzypadkowy. Usłyszymy w niej nie tylko warstwę instrumentalną, ale i wokalną, kojarzącą się z anielskimi chórami, która będzie wykonywana przez samą orkiestrę. Partie solowe wykonają prawdziwi wirtuozi – flecista Łukasz Długosz oraz saksofonista Piotr Baron.

Na zakończenie, przyjdzie czas na I Symfonię c-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. W tym dziele znajdziemy już znaczniki przyszłego mistrzowskiego stylu tego kompozytora, w tym jego znakomity zmysł instrumentacji. Symfonia ta ujmuje swoją młodzieńczą beztroską, która słyszalna jest mimo minorowej tonacji. Rozpoczyna ją energiczne Allegro di molto, po nim następuje miękkie Andante, a następujący po nim surowy Menuet poprzedza ognisty finał w tempie Allegro con fuoco.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3