8 stycznia 1967 roku w tragicznych okolicznościach zmarł Zbigniew Cybulski. Był jednym z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. Cud i przypadek spowodował, że jego rodzina związała się z Katowicami. Pomimo dużej aktywności zawodowej i wielu podróży, Cybulski często odwiedzał Górny Śląsk.
Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku we wsi Kniaże (dzisiejsza Ukraina). Spędził tam dzieciństwo, które gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. To był bardzo trudny czas dla niego i jego rodziny. Wraz z bratem wyjechał najpierw do babci, a potem do Gójca, gdzie rodzeństwo przeczekało wojnę. Ojciec Cybulskiego jako urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych przedostał się wraz z rządem przez Rumunię do Francji. Dołączyć do niego chciała mama słynnego aktora, ale została zatrzymana przez Sowietów.
Młody Zbigniew Cybulski nie wiedział, co dzieje się z jego rodzicami. Spotkał ich dopiero w 1946 roku na peronie dworca kolejowego w Katowicach. Znów zjednoczona rodzina postanowiła ostatecznie osiedlić się na Górnym Śląsku i zamieszkała w Katowicach.
Cybulski po zdaniu matury wyjechał do Krakowa na studia, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską. Jego rodzice zamieszkali przy ul. Powstańców Śląskich w Katowicach, a po śmierci ojca aktora, jego mama zamieszkała przy Placu Grunwaldzkim.
Zbigniew Cybulski był gwiazdą polskiego kina w latach 50-tych i 60-tych. Jego talent dostrzegli m.in. Andrzej Wajda i Kazimierz Kutz. Według krytyków, najlepszą rolą Cybulskiego był Maciek Chełmicki z filmu Wajdy "Popiół i diament". Cybulski porównywany był do gwiazdy amerykańskiego kina, Jamesa Deana. Zagrał w ponad 30 filmach. Na swoim koncie miał też wiele występów na deskach teatralnych.
8 stycznia 1967 życie i kariera Cybulskiego zostały tragicznie przerwane. Na wrocławskim dworcu aktor próbował wskoczyć do rozpędzającego się pociągu. Wpadł w przestrzeń pomiędzy wagonem a peronem. Po zdarzeniu był przytomny, ale miał ciężkie obrażenia ciała. Zmarł w szpitalu.
Pogrzeb odbył się 12 stycznia w Katowicach. Cybulskiego żegnali najwięksi wówczas polscy artyści. został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach w grobowcu rodzinnym.
fot. screen archiwum TVP