Rektor UŚ po orzeczeniu TK wspiera pracownice i studentki

Csm Uniwersytet Slaski Katowice 43c98865f9

Redakcja

26 października 2020

Solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, które czują się dotknięte czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji, wyraził rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek.

Z głębokim poruszeniem przyjąłem wydarzenia związane z ostatnim orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Dostrzegam w nich zatrważające skutki polityki, która instrumentalizuje ludzkie dramaty i wynikające z nich dylematy etyczne.(..)Wyrażam solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim – członkiń naszej wspólnoty – które czują się zagrożone lub dotknięte wyrokiem Trybunału. Idea uniwersytetu przejawia się m.in. w przekonaniu, że wiedza potęguje świadomość etyczną, a człowiek dobrze wykształcony i wolny jest bardziej skłonny do czynienia dobra, niż zniewolony lękiem przed surową karą

napisał rektor w liście, skierowanym w poniedziałek do wspólnoty akademickiej.

Prof. Ryszard Koziołek wyraził też w liście przekonanie, że wobec narastającego konfliktu społecznego uniwersytet musi być wzorem dla debaty publicznej i "miejscem, gdzie najtrudniejsze problemy poddaje się namysłowi i rozstrzygnięciu w dialogu ekspertów".

Wbrew narzucającemu się poczuciu bezradności, które owocuje często apatią lub gniewem, pamiętajmy, że jako wspólnota akademicka posiadamy szczególne środki, aby rozumieć i prawdziwie wyjaśniać rzeczywistość, a dzięki nauce i kształceniu także działać dla dobra własnego i współobywateli

wskazał.

W liście do społeczności Uniwersytetu Śląskiego rektor odniósł się także do sytuacji związanej z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Poinformował, że powiększa się także liczba członków wspólnoty uniwersytetu z potwierdzonym zakażeniem oraz tych, którzy zmuszeni są do kwarantanny z racji kontaktu z osobami zakażonymi.

"Do Was i do Waszych rodzin kieruję szczególnie serdeczne pozdrowienia i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz szczęśliwego końca kwarantanny" - napisał rektor, informując jednocześnie, że sam po kontakcie z osobami zakażonymi poddał się testowi, który wykazał, że jest zdrowy. Osobom potrzebującym pomocy w związku z przymusowym odosobnieniem doradził kontakt z przełożonymi lub z biurem rektora, gdzie mogą poprosić o wsparcie.

"Sprawdzajmy i potwierdzajmy swoje wzajemne istnienie, komunikując się ze sobą intensywniej, niż dotąd" - zaapelował prof. Koziołek.

Zapowiedział również uruchomienie wkrótce Centrum Premier Naukowych UŚ, w ramach którego będą prezentowane nowe dokonania naukowe pracowników, doktorantów i studentów tej uczelni. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3