Rekordowy 2022 rok dla śląskiego ZOO

Slaskie zoo

Redakcja

5 stycznia 2023

Śląski Ogród Zoologiczny znów może pochwalić się sukcesem. Rekordowa liczba gości odwiedziła to miejsce w 2022 roku. Wzrosły też dochody śląskiego ZOO.

Rok 2022 był pierwszym rokiem "po pandemicznym", kiedy zniesiono wszystkie restrykcje. To pozwoliło takim miejscom jak Śląski Ogród Zoologiczny na pracę na pełnych obrotach. 

W 2022 roku śląskie ZOO odwiedziła rekordowa liczba gości: 480 tysięcy osób. Byłoby pół miliona, ale w osiągnięciu tego celu przeszkodził deszczowy wrzesień. Za to w maju ZOO pierwszy raz od 5 lat podwyższyło minimalnie ceny biletów. To skutkowało wzrostem dochodu. -  W 2022 roku odnotowaliśmy dochody na poziomie 8 mln zł, co oznacza 100% wzrost dochodów w porównaniu z rokiem 2020 - informuje Śląski Ogród Zoologiczny. Co ważne, bilety do śląskiego ZOO są nadal najtańsze w skali całego kraju.

- Warto zauważyć, że dochody ogrodu to nie tylko wpływy ze sprzedaży biletów. To również środki pozyskane w ramach różnego rodzaju współpracy z firmami zewnętrznymi (wynajem powierzchni, sponsoring zwierząt itp.). Podwojenie dochodów na ważną pozycję Śląskiego Zoo wśród tego typu miejsc na mapie regionu. Odpowiednie zarządzanie finansami pozwoliło na wygospodarowanie oszczędności, które przeznaczone zostały na pomniejsze remonty i zakup materiałów budowlanych - dodaje ZOO w Chorzowie. 

W 2022 roku w śląskim Zoo przyszło na świat łącznie 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków. Nie wszystkie młode udało się odchować. - Najważniejszym przychówkiem 2022 r. były trzy rosomaki tundrowe – pierwszy w historii miot tego gatunku, który przyszedł na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Trzech młodych samców udało się odchować bez wprowadzania ingerencji opiekunów. Jest to ogromny sukces, gdyż z danych literaturowych oraz doświadczenia zagranicznych ogrodów zoologicznych wiemy, że u tego gatunku - informuje śląskie ZOO.

W 2022 r. sprowadzono łącznie 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków. Ze śląskiego zoo do innych ogrodów wyjechało łącznie 37 osobników z 13 gatunków. Były to w większości przychówki urodzone w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

fot. Śląskie ZOO

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3