Rehabilitacja dla Pacjentów po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Rehabilitacja po COVID Szpital Slaski 1

Redakcja

21 września, 2021

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie od początku września funkcjonuje program fizjoterapeutyczny dla osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i borykają się ze skutkami tej poważnej choroby. W wielu przypadkach infekcja pozostawia u ozdrowieńców uszczerbek zdrowotny, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej. Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 jest bezpłatna, wymagane jest jednak skierowanie od lekarza z datą przebycia choroby.

Od początku pandemii z choroba COVID-19 dotknęła już wiele osób. Dla niektórych walka z nią okazała się długa i wyczerpująca i choć od zakażenia minął już długi okres, nadal zmagają się z poważnymi skutkami choroby. Inni z kolei przeszli ją łagodnie lub nawet bezobjawowo. Niezależnie od tego, powrót do formy wielu osobom może sprawiać trudności.

Pogorszone samopoczucie, uczucie duszności, trudności ze skupieniem się, bóle w klatce piersiowej czy spadek ogólnej kondycji fizycznej może świadczyć o tym, że choroba pozostawiła trwały ślad. Leczenie powikłań i powrót do sprawności wymaga kompleksowej rehabilitacji. Dla ozdrowieńców z regionu Śląska Cieszyńskiego, borykających się ze skutkami choroby, został stworzony program fizjoterapeutyczny.

W Szpitalu Śląskim otaczamy naszych pacjentów fachową i specjalistyczną opieką medyczną na wielu poziomach, dlatego uruchomienie rehabilitacji dla osób po chorobie COVID-19 było zadaniem niezbędnym. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do nasilenia chorób z którymi wcześniej zmagał się organizm. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu przygotowaliśmy program kompleksowej rehabilitacji, w którym pod okiem doświadczonej kadry medycznej Szpitala Śląskiego, możliwe jest rozpoznanie powikłań, wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót do zdrowia

mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Dzięki staraniom Dyrekcji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, która pozyskała środki, rehabilitacja w placówce po przebyciu COVID-19 jest w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym pacjenci bezpłatnie mogą korzystać z programu.

Kompleksowe badania i specjalistyczne, indywidualne zabiegi

Program rehabilitacyjny cieszyńskiej placówki obejmuje pacjentów, którzy przebyli COVID-19, zaś rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

Aby zapisać się na rehabilitację konieczne jest skierowanie od lekarza – może je wypisać także lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Ważne jednak jest, aby na skierowaniu zawarta była data przebycia choroby. Pacjenci w ramach programu są diagnozowani pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych czy naczyniowo-sercowych. Następnie wdrażana jest odpowiednia ścieżka fizjoterapeutyczna z indywidualnie dobieranymi zabiegami. Program ma na celu złagodzenie szeregu negatywnych skutków związanych z przebytą chorobą.

Zabiegi fizjoterapeutyczne mają poprawić tolerancję wysiłku, złagodzić duszności oraz zredukować stres wynikający z długotrwałego procesu leczenia COVID-19. Rehabilitacja przyczynia się również do poprawy kondycji psychicznej i emocjonalnej, bowiem po przebyciu choroby i okresie izolacji, cierpi również psychika. W opiekę nad pacjentami zaangażowani są lekarze specjaliści i wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zabiegi i ćwiczenia odbywają się w Pracowni Rehabilitacji cieszyńskiej placówki, która gwarantuje bezpieczną i indywidualną opiekę w komfortowych warunkach.

Więcej informacji o programie rehabilitacji po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie można uzyskać pod nr telefonu: 33 854 92 00 wew. 620 lub 621.

Rehabilitacja po COVID Szpital Slaski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.0µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3