Ratownicy GOPR pojadą dawną trasą rajdu Paryż - Dakar

PSF Team Gopr trasa

Redakcja

24 stycznia, 2024

Czwórka przyjaciół, która pracuje w dwóch śląskich grupach GOPR, pojedzie trasą rajdu do Dakaru, a ich celem jest misja medyczna. Wyjadą już w najbliższy czwartek z Katowic.

Rajd Budapeszt – Bamako jest jednym z największych amatorskich rajdów terenowych na świecie. Nazywany jest "Dakarem dla ubogich”, ponieważ jego trasa w dużej mierze prowadzi po bezdrożach dawnej trasy rajdu Paryż-Dakar bez wsparcia z zewnątrz. Ważnym elementem rajdu jest działalność charytatywna. Każda rajdowa załoga zabiera ze sobą artykuły medyczne, szkolne, odzież lub zabawki dla potrzebujących w Afryce.

Ekipa z beskidzkiej i jurajskiej GOPR wyjedzie swoim Volkswagenem T4 w czwartek rano z bazy w Katowicach. Meta
16 lutego we Freetown - Stolicy Sierra Leone. Tym razem wystartuje ok. 150 ekip. Drużyna PSF TEAM GOPR zapakuje bagażnik sprzętem medycznym, a na miejscu wesprą Don Bosco Fambul. Po odtarciu do "mety" przekażą też swój samochód na użytek ośrodka Don Bosco Fabul, aby ułatwić codzienną logistykę pracy ośrodka.

Całość przedsięwzięcia zdecydowały się wesprzeć dwie firmy z branży motoryzacyjnej – Polski Serwis
Floty oraz Falken Polska. Dla pierwszej z nich jest to szlachetny sposób na uczczenie jubileuszu 20-lecia swojej działalności.

Ekipa:

Piotr "Brzoza" Brzoska
Ratownik Grupy Jurajskiej GOPR. Uczestnik i organizator rajdów przygodowych. Niespokojny duch, kierowca, mechanik, logistyk, inicjator całego przedsięwzięcia. Lubi „zaatakować palcem mapę”, zobaczyć, gdzie trafił i zastanawiać się potem, jak tam dojechać. Miejsca najwyżej oceniane przez turystów omija szerokim łukiem ze słowem „przygoda” na ustach. Tym razem padło na Afrykę. Dzięki zaraźliwej determinacji skompletował zespół czterech równie nieustraszonych, miejsce na rajdzie Budapest-Bamako, a reszta potoczyła się już jak kula
śniegowa.

Arkadiusz Białas
Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, instruktor wspinania, technik linowych, narciarstwa i jazdy OFF-ROAD. Właściciel Agencji eventowej hurtownia-adrenaliny.pl i Centrum Offroad W działaniu uosobienie „konkretu” i „psoty” zarazem. To połączenie pcha go od lat do niecodziennych aktywności – dublował filmowo Irka Czopa w roli Macieja Berbeki, brał udział w projekcie Martyny Wojciechowskiej na Aconcagua, konsultował zabezpieczenia alpinistyczne przy filmach Agnieszki Holland czy serialach dla Netflix W realizacji eventów fantazji nie ma końca. Jak sam o sobie mówi - jest Arabem z Pustyni Błędowskiej, dlatego niewątpliwie klimat Sahary będzie mu służył.

Bartłomiej “Skoczek” Skoczylas
Ratownik GOPR, członek zarządu GOPR Beskidy, pasjonat gór i śnieżnego puchu, podróżnik, żeglarz, taternik jaskiniowy, prezes Klub Alpinistyczny GB GOPR i wieczny poszukiwacz przygód wszelakich. Nie lubi mówić o sobie, więc zostaje nawiązać do słynnego powiedzenia „skromny, ale wariat”.

Marcin „Felek” Feldmann
Ratownik Grupy Jurajskiej GOPR , taternik jaskiniowy, ratownik medyczny, uczestnik misji medycznych poza granicami kraju. Miłośnik gór i sportów ekstremalnych, pasjonat radiołączności i lotnictwa małego. Wyprawy planuje z niezwykłą starannością i polotem zarazem. Lubi „kręcić” – filmy, rzecz jasna. Głównie spod jego ręki i oka będą wychodzić relacje z trasy. Na pewno będą rock’n’rollowe – jak cały on.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3