Wyobraźcie sobie miasto, które na jeden dzień zamienia się w wielką scenę teatralną. Gdzie na ulicach spotykasz Halkę, Carmen, barona z „Traviaty” i szlachcica ze „Strasznego dworu”. Gdzie sztuka nie chowa się za kurtyną, lecz wychodzi na ulice – blisko ludzi.
Już 7 czerwca 2025 roku Bytom zamieni się w wielką teatralną scenę – wszystko za sprawą Kostiumowego Pochodu Operowego, który odbędzie się z okazji jubileuszu 80-lecia Opery Śląskiej. To wyjątkowe wydarzenie stanie się barwnym i dźwięcznym świętem nie tylko dla miłośników opery, ale dla wszystkich mieszkańców Bytomia i regionu.
Opera Śląska, instytucja z ośmioma dekadami tradycji, której serce od lat bije w rytmie arcydzieł największych kompozytorów, zaprasza do wspólnego świętowania. To nie będzie zwykła parada – to zaproszenie do aktywnego uczestnictwa, do przeżycia sztuki z bliska, a może nawet z perspektywy sceny.
Nie tylko oglądać – ale być częścią!
Tego dnia ulice Bytomia ożyją, a mieszkańcy wcielą się w operowe postaci: Carmen, Halkę, Violettę z „Traviaty”, bohaterów „Nabucco”, „Upiora w operze”, a także postaci bajkowe czy dworskie z różnych epok. Wybór nie będzie przypadkowy – do dyspozycji uczestników przygotowano aż 80 oryginalnych scenicznych kostiumów z zasobów Opery Śląskiej.
Przymiarki kostiumów odbędą się 28 i 29 maja w godzinach 15:00–18:00, w holu przed Salą Koncertową im. Adama Didura. To niezwykła szansa, by poczuć na sobie kostium z prawdziwej sceny – z jego historią, wagą i artystycznym pięknem.
Pochód ruszy o godzinie 16:00 sprzed gmachu Opery Śląskiej.
Barwny korowód przejdzie ulicami centrum Bytomia, łącząc pokolenia i tworząc niepowtarzalną, żywą opowieść – o operze, wspólnocie i sztuce, która może być bliska każdemu. Będzie to wydarzenie nie tylko artystyczne, ale i społeczne, edukacyjne, integrujące mieszkańców miasta w duchu kultury.
Liczba kostiumów jest ograniczona – obowiązują zapisy!
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Opery Śląskiej. Organizatorzy zapraszają również osoby, które chcą przygotować własny kostium lub po prostu wziąć udział w wydarzeniu bez przebrania.