Przetarg na modernizację linii "14" rozstrzygnięty

Myslowice 2

Redakcja

30 kwietnia 2021

Tramwaje Śląskie rozstrzygnęły przetarg na przebudowę torowiska tramwajowego i układu drogowego od ulic Bytomskiej do Powstańców. To wspólna inwestycja spółki i miasta Mysłowice, która będzie kosztować prawie 55 mln zł.

Wspólny przetarg obejmuje modernizację infrastruktury torowo-sieciowej na linii tramwajowej nr 14 w ciągu ulic Bytomskiej, Starokościelnej, Szymanowskiego i Powstańców wraz z pętlą tramwajową oraz przebudową układu drogowego.

Zasadniczą kwestią modernizacji jest zamiana linii jednotorowej na dwutorową, która umożliwi częstszy i płynniejszy ruch tramwajowy. Nowe torowisko zostanie wykonane w technologii ERS. Same szyny będą wbudowane w jezdnię, tak aby nie kolidować z ruchem samochodowym.

To wszystko powoduje, że poza większym komfortem jazdy samego tramwaju dla pasażerów, to zdecydowanie zmniejsza się ilość wibracji i hałasu emitowanego przez przejeżdżający tramwaj. A to jest bardzo ważna informacja dla wszystkich tych osób, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie torowiska

- mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwaje Śląskie S.A.

Pętla tramwajowa przy dworcu otrzyma nowy układ z dodatkowymi rozjazdami. Planowana jest także zmiana lokalizacji przystanków.

Ta modyfikacja przede wszystkim jest istotna dla nas z punktu widzenia organizacji ruchu, bo pewne połączenia torowe dadzą nam możliwość lepszego manewrowania tramwajami. Przystanki tramwajowe, jeśli chodzi o ich lokalizację, zostaną delikatnie zmodyfikowane, tak żeby ich lokalizacja była bardziej zasadna niż w tej chwili

– tłumaczy Andrzej Zowada.

Inwestycja będzie realizowana przy wyłączonym ruchu tramwajowym.

ZTM będzie organizował tutaj komunikację autobusową, która będzie komunikacją zastępczą na czas realizacji tej inwestycji

– dodaje Zowada.

Remontu doczeka się także skrzyżowanie Krakowskiej i Towarowej, gdzie powstanie rondo. Ponadto prace obejmą przebudowę kanalizacji i wodociągów. Powstaną też nowe zieleńce i oświetlenie uliczne. Niestety, w związku z tak dużą inwestycją, nie unikniemy problemów w komunikacji i utrudnień w ruchu.

Zespół Administracji Drogowej Urzędu Miasta Mysłowice pracuje nad nowym harmonogramem działań podczas tej inwestycji, podczas przebudowy, i będzie zmieniona organizacja ruchu, o czym mieszkańcy zostaną poinformowani

– informuje Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

W przetargu wystartowało 6 firm. Najtańszą ofertę w wysokości 54,838 mln zł złożyło konsorcjum NDI SA. Prawie 23 mln zł pochłonie część drogowa i kanalizacyjna finansowana przez Mysłowice. Najprawdopodobniej w drugiej połowie maja dojdzie do podpisania umowy na realizację inwestycji, po czym ruszą prace modernizacyjne. Całość remontu ma się zakończyć we wrześniu 2022 roku.

 

Źródło: itvm.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3