Przebudowa Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej. Jakie zmiany dla kierowców?

20220727 001 pl dg centrum przebudowa torowiska tramwajowego dron

Redakcja

29 lipca, 2022

Rusza przebudowa ul. Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej. Jak informuje Urząd Miasta, prace rozpoczną się od przesunięcia przebiegu torowiska i budowy kanalizacji. Jezdnia w kierunku Będzina 2 sierpnia zostanie zamknięta.

Jezdnia w kierunku Będzina zostanie zamknięta we wtorek przed południem na odcinku między rondem w centrum miasta a skrzyżowaniem z ul. Chopina. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał po jezdni w kierunku centrum.

– Kierowcy jadący w stronę Będzina na drugą jezdnię zjadą tuż za rondem przez budowany właśnie przejazd przez dawne torowisko. Na właściwą dwupasmową jezdnię samochody wrócą na skrzyżowaniu z ul. Chopina – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych.

Na tym etapie inwestycji utrzymany zostanie wjazd i wyjazd na ul. Sobieskiego z Centrum Handlowego Pogoria. Kierowcy, którzy wyjadą z Pogorii na ul. Sobieskiego dojadą do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza, gdzie ustawiony zostanie nakaz jazdy w prawo. Będą się do niego musieli stosować także wyjeżdżający z myjni i stacji diagnostycznej przy ul. Sobieskiego.

Docelowo – już po zakończeniu przebudowy – na skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza zniknie możliwość przejazdu przez tory.

Torowisko jeszcze bardziej wygnie się w łuk

W czasie zamknięcia kilometrowego odcinka drogi zmieni się przebieg części torowiska, które za rondem jeszcze bardziej wygnie się w łuk, zajmując wewnętrzny pas dzisiejszej ulicy Sobieskiego. Na dotychczasowy ślad tory tramwajowe wrócą przy starej kładce dla pieszych.

– Na dalszym odcinku, czyli na odcinku między skrzyżowaniami z ul. Sienkiewicza i Chopina, budowana będzie kanalizacja oraz realizowana przekładka podziemnych sieci – zapowiada Krzysztof Serafiński.

Zmiana przebiegu torowiska ma związek z przesunięciem na wysokość ul. 3 Maja dotychczasowego przystanku tramwajowego Dąbrowa Górnicza Sienkiewicza. Przy nim powstanie wyniesione przejścia dla pieszych (z przejazdem rowerowym), które zastąpi kładkę do CH Pogoria.

Przystanek autobusowy po stronie huty nie zmieni lokalizacji, zyska natomiast zatokę. Nowa będzie także zatoka przystanku autobusowego po drugiej stronie ulicy.

Likwidacji ulegnie nieczynne przejście podziemne przy Hucie Bankowej. Obok – na skrzyżowaniu z ul. Chopina – powstanie turbinowe rondo. Jezdnie przy nim zostaną zwężone, co dodatkowo poprawi bezpieczeństwo pieszych.

Jak podali urzędnicy, torowisko w nowym śladzie będzie gotowe jeszcze w tym roku. Nowy układ drogowy w tym miejscu będzie natomiast kończony w przyszłym roku.

 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Droga mapa 1536x734

powiązane artykuły:

Damel 1536x802
Lokalne 10 sierpnia, 2022

Trwa rozbiórka przejścia podziemnego przy Damelu w Dąbrowie Górniczej. Następstwem rozbiórki będzie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3