Protest w Katowicach. Policja tłumaczy użycie gazu [WIDEO]

IMG 0190

Redakcja

26 października 2020

Niedzielne protesty pod Archikatedrą w Katowicach były bardzo burzliwe. Dwukrotnie doszło do starcia manifestujących z policją. Funkcjonariusze użyli gazu.

Policja miała wczoraj trudne zadanie, które polegało na utrzymaniu porządku pod Archikatedrą w Katowicach. Po jednej stronie musiała kontrolować zachowanie blisko 10 tys. przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Z drugiej strony kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej prowadziło kontrmanifestację. Doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli gazu. 

Poniżej publikujemy relację KWP w Katowicach. Policja informuje o osobach zatrzymanych oraz o zniszczeniach, których mieli dokonać przeciwnicy wyroku TK.

Katowiccy mundurowi razem z policjantami z oddziału prewencji podczas wczorajszego protestu nie dopuścili do konfrontacji pomiędzy manifestującymi o odmiennych poglądach. Pomimo nadawanych komunikatów policyjnych o konieczności zachowania zgodnego z prawem, tłum zgromadzonych zaczął napierać na policjantów, którzy stali pomiędzy dwoma grupami manifestujących osób. Część z nich zaatakowała stróżów prawa parasolami, rzucała w mundurowych kamieniami, butelkami i puszkami, szarpała za tarcze i popychała, chcąc przedostać się przez policyjny kordon. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu i siły fizycznej. Trzy osoby zostały zatrzymane. To kobieta i dwóch mężczyzn. Zatrzymanym przedstawiono m.in. zarzut czynnej napaści na policjantów, naruszenia ich nietykalności, znieważenia, a także zmuszania przemocą do zaniechania prawnej czynności służbowej. Ponadto mundurowi wylegitymowali 50 osób. W trakcie wczorajszego protestu manifestujący uszkodzili policyjny radiowóz, a jeden ze stróżów prawa został dotkliwie poturbowany, kiedy zatrzymywał agresywnego mężczyznę. Policjant trzymając zatrzymanego został przewrócony i wielokrotnie kopany po tułowiu i głowie w celu odbicia zatrzymanego mężczyzny. Pomimo brutalnego ataku funkcjonariusz nie wypuścił zatrzymanego - informuje śląska policja.

Niedzielny protest zakończył się po 22. Manifestujący po raz drugi przeszli ulicami Katowic. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3