Urząd Marszałkowski: Program wsparcia szpitali powiatowych w walce z koronawirusem

99199

Redakcja

13 czerwca 2020

Województwo śląskie uruchomiło procedurę solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast na prawach powiatu w zakresie ochrony zdrowia. To środki dla szpitali powiatowych na walkę z koronawirusem.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez zarząd województwa śląskiego, o środki finansowe na walkę z COVID-19 może ubiegać się jednostka samorządu terytorialnego, która jest podmiotem tworzącym, większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem dla szpitali z terenu województwa śląskiego. Maksymalna kwota pomocy finansowej to 800 tys. zł, przy czym wkład własny wnioskodawcy musi wynieść min. 20 proc. wartości realizowanych zadań.

"To istotne wsparcie dla szpitali w regionie. Szpitale powiatowe pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia, a w przypadku działań związanych z epidemią koronawirusa, stanowią często pierwszą linię zabezpieczenia pacjentów. Śląskie zarządza największą w Polsce siecią ponad trzydziestu szpitali, wspieramy też placówki, dla których organem prowadzącym są samorządy, czego przykładem jest Szpital Śląski w Cieszynie, który otrzymał 6 mln zł na utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc" – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

W ramach programu sfinansowane zostaną zadania inwestycyjne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się, zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, w tym m.in. zakup aparatury i sprzętu medycznego. Środki mogą być przeznaczone m.in. na respiratory, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty USG, aparaty RTG, pompy infuzyjne, ssaki, komory laminarne, zamrażarki, aparaty ECMO, sterylizatory, myjki automatyczne, sprzęt do diagnostyki związanej z wirusami, drobny sprzęt medyczny itp., a także zakup wyposażenia oddziałów szpitalnych - m.in. łóżka szpitalne, łóżka intensywnego nadzoru, zakup ambulansów, czy drobne prace modernizacyjne, niezbędne w celu dostosowania obiektu szpitala do walki z koronawirusem.

Termin składania wniosków upływa 18 czerwca 2020 r.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3