Prof. Anita Olejek: Zawsze warto walczyć o życie najmłodszych

Oleje

Redakcja

17 listopada 2019

W Światowym Dniu Wcześniaka prof. Anita Olejek, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zwraca uwagę, że batalia o zdrowie i życie dziecka oznacza ciężki i wymagający poświęceń czas, ale zawsze warto podejmować trud i działać. Lekarz musi wierzyć w potęgę wiedzy, a kiedy wyczerpie wszelkie dostępne środki medyczne, musi być po prostu człowiekiem, który czuje i rozumie - dodaje wybitna specjalistka.

Z danych Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom wynika, że 1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie. Noworodek nazywany jest wcześniakiem, gdy przychodzi na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży.

17 listopada, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami, w wielu krajach kluczowe, charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. W naszym regionie będą to m.in. placówki medyczne, wśród których znajdzie się Szpital Wojewódzki w bielsku-Białej. 

Jak podaje placówka, nieprzypadkowo to właśnie wcześniakom przypisany został ten kolor. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Wśród dzieci, które uratowano od początku tego roku na oddziale patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego, najmniejsze były trzy dziewczynki. Pierwsza po urodzeniu ważyła zaledwie 540 gramów, druga – 570 gramów, a trzecia – 600 gramów.

Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23 tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków

mówi dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka.

Tak małe dzieci często chorują na zapalenie płuc i pierwsze miesiące życia spędzają w inkubatorach, oddychając za pomocą respiratora.  Na świat w Szpitalu Wojewódzkim przyszły na świat także tzw. późne wcześniaki, urodzone między 34 i 36 tygodniem ciąży i ważące często poniżej 2500 gramów.

Z kolei w poniedziałek, 18 listopada, odbędą się VIII Bytomskie Obchody Światowego Dnia Wcześniaka. W Śląskim Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków odbędą się wykłady i prelekcje, a także wystawa zdjęć "Wcześniak jako pacjent" oraz uroczysty koncert.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Anita Olejek: Bytomska klinika jest w światowej czołówce [WIDEO]

zdj. UM w Bytomiu

3 p1cq08one91ch522k1t251km5ubjd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3