Prezydent: nikt odpowiedzialny nie zamknie w Polsce z dnia na dzień kopalń

Andrzejdudakopalnie

Redakcja

23 kwietnia 2021

Proces odchodzenia od energetyki węglowej musi być tym, który nie nastąpi z dnia na dzień; nikt odpowiedzialny nie zamknie w Polsce z dnia na dzień kopalń i nie powie, że musimy to zrobić - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.

Duda przemawiał w Pałacu Prezydenckim z okazji uczestnictwa w panelu eksperckim "Klimat – gospodarka – społeczeństwo. Wyzwania przyszłości". Przypomniał, że Polska na największe zasoby węgla w Europie.

Uważam, że zabezpieczywszy nasz węgiel (...) aby był także na przyszłość, na wszelki wypadek, surowcem energetycznym do wykorzystania - należy cały czas prowadzić badania nad nowoczesnymi technologiami w tym zakresie. Nie mam wątpliwości, że to także jest przyszłość i to także jest kwestia budowani pewnej architektury bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju

powiedział Duda.

Jego zdaniem proces odchodzenia od energetyki węglowej musi być tym, który nie nastąpi z dnia na dzień.

Nikt odpowiedzialny nie zamknie w Polsce z dnia na dzień kopalń. Nikt odpowiedzialny nie powie, że musimy to zrobić. Po pierwsze nie mielibyśmy energii elektrycznej natychmiast. Po drugie, a może właśnie najważniejsze, skazalibyśmy setki, dziesiątki tysięcy polskich rodzin na nędzę, na zagrożenie ich podstawowych spraw bytowych, co absolutnie jest niedopuszczalne. I w kraju uczciwym, w państwie praworządnym, stabilnym, demokratycznym - takim, jak nasze - które chce się rozwijać i ma ambicje, jest czymś, o czym w ogóle myśleć nawet nie wolno

podkreślił prezydent.

W ocenie Dudy podstawowym obowiązkiem dzisiaj "jest stworzyć takie rozwiązania i prawne, i przemysłowe, i technologiczne, gospodarcze, aby w jak największym stopniu tym ludziom zapewnić możliwość przebranżowienia się, uzyskania nowych kompetencji, możliwości wykonywania nowych zawodów; takiego rozplanowania na przyszłość rozwoju polskiej gospodarki, polskiego przemysłu, aby właśnie w tych miejscach, gdzie to zagrożenie jest największe, jak największy nacisk położyć na wypełnienie tej luki rozwojowej i danie nowych możliwości rozwojowych" - powiedział.

Jak mówił, to proces na dziesięciolecia.

(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3