Prezes NFOŚiGW: koronawirus nie zaszkodził programowi "Mój Prąd"

Panels 607251 1920

Redakcja

4 maja, 2020

Koronawirus nie wpłynął negatywnie na liczbę składanych wniosków w programie "Mój Prąd". Beneficjentom wypłacono już ponad 173 mln zł na instalacje fotowoltaiczne.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Piotr Woźny podkreślił, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na liczbę składanych wniosków. "Nadal widzimy ogromne zainteresowanie Polaków dopłatami do przydomowych instalacji fotowoltaicznych".

Przypomniał, że od 31 marca wnioski w "Moim Prądzie" należy składać już tylko przez kanał elektroniczny na gov.pl. Zmiana ta nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi Fundusz ma podpisane umowy o współpracy.

Woźny zaznaczył, że jest zadowolony z tej współpracy, ponieważ oszczędza to czas pracownikom NFOŚiGW na uzupełnianie wniosków, które przychodziły wcześniej niekompletne lub nieczytelne.

Zgodnie z danymi (na 30 kwietnia) udostępnionymi przez NFOŚiGW w ramach zakończonego pierwszego naboru wniosków w "Moim Prądzie" (od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r.) do Funduszu wpłynęło ponad 30 tys. wniosków o dotacje do instalacji fotowoltaicznych. Z tego 879 negatywnie rozpatrzono. Fundusz zastrzega jednak, że te liczby mogą jeszcze się zmienić, bo część wniosków jest nadal weryfikowanych.

Czytaj także: Dzięki pandemii rośnie zielona energia i spada zapotrzebowanie na węgiel

Jest ich ok. 1,3 tys, większość z nich to te papierowe składane pod koniec pierwszego naboru. Fundusz wyjaśnił, że były one nieczytelne bądź nie zawierały wszystkich niezbędnych załączników, co powoduje konieczność ich wyjaśniania lub uzupełniania. Niektóre wnioski są odrzucane z powodu płatności bądź zakończenia instalacji przed 23 lipca ub. r. Niektóre osoby chciały też pozyskać dodatkowe fundusze na rozbudowę istniejących instalacji, bądź składały kilkukrotnie wniosek o dofinansowanie tej samej inwestycji.

Do tej pory w ramach drugiego naboru wypłacono ponad 7,1 tys. dotacji na 37,7 mln zł. Do zatwierdzenie przez ministra jest 1165 wniosków na 5,8 mln zł.

NFOŚiGW poinformował ponadto, że dominującą mocą systemów PV, na które składane są wnioski, jest 5,33 kW. W ramach programu "Mój Prąd" można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Udzielane jest ono dla instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Budżet programu to 1 mld zł. (PAP)

Foto: Pixabay.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3