Włodzimierz Hereźniak, który przez ostatnie niespełna półtora roku kierował zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), został w poniedziałek odwołany z tego stanowiska przez radę nadzorczą. Obowiązki prezesa JSW będzie pełnił wiceprezes spółki Artur Dyczko.
18 stycznia Rada Nadzorcza JSW SA podjęła uchwałę o odwołaniu Włodzimierza Hereźniaka, pełniącego funkcję prezesa zarządu. Do czasu wyłonienia nowego prezesa obowiązki przejął Artur Dyczko, który w tym czasie będzie pełnił też swoje dotychczasowe obowiązki zastępcy prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych
Ponadto Rada powierzyła wiceprezesowi spółki ds. ekonomicznych Radosławowi Załozińskiemu pełnienie obowiązków wiceprezesa zarządu ds. handlu, niezależnie od jego dotychczasowych obowiązków.
Oprócz pełniącego obowiązki prezesa oraz wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych Artura Dyczki oraz odpowiadającego obecnie za sprawy ekonomiczne i handel Radosława Załozińskiego, w zarządzie JSW pozostają wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda oraz wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę.
Włodzimierz Hereźniak był prezesem JSW od 1 sierpnia 2019 r. Stanowisko objął w wyniku konkursu, ogłoszonego po odwołaniu w czerwcu 2019 r. swojego poprzednika, Daniela Ozona. Hereźniak kierował także jastrzębską spółką przez ponad siedem miesięcy na przełomie 2006 i 2007 roku.
Odwołany prezes jastrzębskiej spółki jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, karierę zaczynał w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, później pracował m.in. w kopalni Knurów i dawnej Gliwickiej Spółce Węglowej. Jest menedżerem znanym w branży górniczej i energetycznej, był m.in. w zarządach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu–Zdroju oraz spółek Polski Koks, Remkoks, Węglozbyt i Tauron Ciepło.
Artur Dyczko, który obecnie będzie pełnił obowiązki prezesa JSW, jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, doktorem nauk technicznych. Pracował m.in. w KGHM Polska Miedź oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Z JSW związany jest od 4,5 roku - początkowo jako pełnomocnik ds. restrukturyzacji oraz dyrektor Bura Strategii i Rozwoju. W latach 2017-2019 był wiceprezesem spółki ds. strategii i rozwoju, a obecnie jest wiceprezesem ds. technicznych i operacyjnych.
W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje dotyczące m.in. nieprawidłowości w należącej do Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej firmie JSW Innowacje, sugerujące, jakoby 80 mln zł inwestycji JSW zostało zmarnowane. W odpowiedzi kierowany przez prezesa Hereźniaka zarząd JSW oświadczył, iż "sprzeciwia się szkalowaniu dobrego imienia spółki i jeżeli zajdzie taka konieczność podejmie odpowiednie kroki prawne, aby temu zapobiec".
Zarząd Spółki JSW SA w 2020r. zainicjował procedury kontrolne oraz zlecił kancelarii Dentons wykonanie niezależnego raportu dot. funkcjonowania JSW Innowacje. Po odebraniu dokumentu podjęto decyzję o przesłaniu go do Prokuratury Regionalnej w Katowicach w celu zbadania czy w JSW Innowacje nie dochodziło do przydpadków niegospodarności. Dopełnione zostały wszelkie procedury i formalności. Zarząd JSW oświadcza, że wobec podmiotów rozpowszechniających nieprawdziwe informacje naruszające dobra osobiste spółki i godzące w jej dobre imię będą wyciągane konsekwencje prawne oraz wystosowane zostaną żądania zadośćuczynienia